Pelle János
Pelle János
Tetszett a cikk?

Szanyi Tibor szocialista politikus reméli, hogy sikerül megtartania mandátumát Budapest 13. kerületében. Szerinte a politikai apátia a Jobbik, a magas választási részvétel a demokratikus pártok malmára hajtja a vizet.

hvg.hu: Március 19-én, a hatvanhat évvel ezelőtti német megszállás évfordulóján a volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc is megszólal majd a témában, kérdés, mi lesz a hatása a kampányra. Mintha az antifasiszta kártya kijátszása lenne az MSZP egyetlen aduja a választásokra…

Szanyi Tibor: Helyénvalónak tartom, hogy  Gyurcsány Ferenc, aki több mint öt éven keresztül miniszterelnök volt, nyilvánosan mondja el, hogyan látja az ország helyzetét, s ebben a maga szerepét. Eljött a kampánynak az a pillanata, amikor neki is be kell szállnia a ringbe. Figyelembe kell venni, hogy a kampányokban mindig az utolsó három hét számít: be kell mutatni a végső elszámolást, hogy azután az utolsó két hétben mozgósítani lehessen a választókat.

Szanyi Tibor
mszp.hu

Ami az antifasiszta kártyát illeti, azt tartom, hogy nagyon is van náci veszély, és fel kell lépni ellene. Meggyőződhetünk róla, ha az interneten, de hovatovább bárhol körülnézünk. Elképesztő az uszítás, a mocskolódás. Ezért is szántuk rá magunkat a cselekvésre most, március hatodikán. A Hősök terén tartottunk antirasszista őrséget, majd egy szálloda halljában mintegy negyven, felvonulásra készülő német nácival keveredtünk összetűzésbe. Azért mentünk oda, hogy farkasszemet nézzünk ezekkel az import-provokátorokkal. Azt akartuk, hogy végre érezzék: Magyarországon van társadalmi ellenállás az ordas eszmékkel szemben. Szerencsére a rendőrség kiszállt, és nem került sor komolyabb összetűzésre.

hvg.hu: Rejtély, hogyan tudják majd a Hagyó-ügy következményeitől a pártot megóvni.

Sz.T.:   Egyelőre csak állítások merültek fel Hagyóval szemben, ám elismerem, hogy sok a rejtély. Látni való, hogy a nem-politikus gyanúsítottak egymást is vádolják, igyekeznek elkenni a felelősséget. Működik a vádalku logikája, éspedig rosszul. Megjegyzendő, hogy szinte minden magyarországi önkormányzatban lehetne találni korrupciógyanús ügyeket. A Hunvald ellen emelt vádak némelyike, például az, hogy „sportállásokba” helyezte el a híveit és támogatóit, másutt is bőven előfordulnak, és ezen az alapon a polgármesterek többségét meg lehetne szorongatni. Hagyót eddig formálisan semmivel sem gyanúsították meg. Elismerem, az ártatlanság vélelme jogi kategória, a politikában - akár tetszik, akár nem – a hit dolgozik.

hvg.hu:  Számos politikai elemző szerint a Jobbiknak szárnyakat adtak az őszödi beszéd nyilvánosságra hozatala nyomán kirobbant 2006 őszi események. Az a vélemény is teret nyert, hogy ha a Gyurcsány-kormány lemondott volna  az elvesztett népszavazás után, 2008 tavaszán, és kiírták volna az előre hozott választásokat, az MSZP megtarthatta volna pozícióinak jó részét, nem fenyegetne a veszély, hogy a Jobbik mögött a harmadik, legkisebb párt lesz az országgyűlésben. 

Sz.T.:  Az őszödi beszéd kiszivárgása körüli vita akkor is, most is nagyon sokat ártott az MSZP-nek. Én akkor ott voltam Balatonőszödön - a 2006-os választások után, de még a kormányalakítás előtt -, s hallottam Gyurcsány Ferencet. Nekem rögtön az jutott az eszembe: ez biztosan nyilvánosságra kerül majd. Hiszen addig is, szinte valamennyi értekezletünkről, tanácskozásunkról értesült a sajtó, miért épp ez maradna titokban? Gyurcsánynak és a pártnak egyszerűen, nyíltan és azonnal fel kellett volna vállalnia a beszédet, főleg a tartalmát, és nem kellett volna belesodródni annak találgatásába, hogy ki szivárogtatta ki. Amúgy a szélsőjobboldal előretöréséért nem okos dolog kizárólag egyik vagy másik pártot felelőssé tenni.

Az elmúlt két évtizedben a törvényi szabályozás hiányosságai miatt sokan, és sokszor éltek vissza a szólásszabadsággal, az Alkotmánybíróság is meglehetősen tétova döntéseket hozott ezen a téren. A parlamenti pártok pedig önző módon őrizni akarták maguknak a demagógia terepét. Ebbe robbant be a szélsőjobb, nevető harmadikként. A magyar demokráciában nem alakult ki a gyakorlat, mi az, ami belefér a szólás- és véleményszabadságba, és mi nem, mi az, ami ellen a hatóságoknak határozottan fel kell lépniük. A látens cigányellenességet és antiszemitizmust meglovagoló Magyar Gárda ezeknek a joghézagoknak köszönhetően jött létre.

hvg.hu: Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy joghézagok ide vagy oda, ha nem került volna az  ország ilyen rossz helyzetbe, ha széles társadalmi rétegek nem érezték volna becsapva magukat, aligha tudott volna a Jobbik ekkora népszerűségre szert tenni. Pillanatnyilag a  második legnagyobb politikai erő címére pályázik, sőt, választási kommunikációjában fogadkozik, április 11-én még a Fidesznél is jobb eredményt ér el.

Sz.T.:  Minden azon múlik, mekkora lesz a választásokon való részvétel.  Ha sokan mennek el szavazni, azaz több mint hatvan százalékos lesz a részvétel, az a demokratikus pártoknak, különösen nekünk, szocialistáknak kedvez. Aki most nem szavaz, az a demokrácia alatt vágja a fát. A politikai apátia a Jobbik malmára hajtja a vizet.

hvg.hu:  Ön  ismét indul Budapest XIII. kerületében, a 19.választókerületben, Újlipótváros és Vizafogó környékén. Komolyan számít rá, hogy a választók bizalmát újra elnyerheti? 

Sz.T: Tóth József polgármesterrel együtt komoly esélyünk van arra, hogy továbbra is képviselők legyünk. Én nem hiszek a zavaros alkudozások során összeállított pártlistákban, csak addig akarok képviselő lenni, amíg a nevem mellé a választók behúzzák az ikszet. A felmérések azt mutatják, erre van esélyem, feltéve, hogy a mi táborunk nagy arányban elmegy szavazni.                                                                                      

Pelle János           

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!