szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Rogán Antal kihagyta az ötödik kerületi polgármesterjelöltek vitáját. Ezért azután a Belváros eladósodására, elnéptelenedésére vonatkozó kérdéseket is kihagyta, pedig Pásztor Tibor, az MSZP polgármesterjelöltje felkészült, hogy sarokba szorítsa a riválist. Így azután csütörtök délután a lipótvárosi Olimpiai parkban csak Szilágyi Péterrel, az LMP polgármesterjelöltjével tudott szópárbajt vívni.

Az ötödik kerület regnáló polgármestere, Rogán Antal országgyűlési képviselő nem jelent meg a politikusi vitán. MSZP-s forrásaink úgy tudják, hogy a fideszes polgármesterjelöltek az önkormányzati választásig bármilyen nyilatkozattól vagy nyilvános szerepléstől központilag el vannak tiltva. Úgy tudjuk, hogy Rogán sms-ben írt a polgármesterjelölti vitán való részvételére vonatkozó kérdésre egy bizonytalan nemet..

Rogán Antal: távolmaradt

A demokrácia elmúlt húsz évében minden választás előtt volt vita az V. kerület polgármesterjelöltjei között – emlékeztette a megjelenteket Pásztor Tibor. Nagy kár, hogy Rogán  nem jött el. Szerette volna ugyanis Rogántól megkérdezni, hogy miképp kerülhetett a legnagyobb magyarországi ingatlanvagyonnal bíró önkormányzat egyben az egy lakosra jutó eladósodottságot ábrázoló listán ugyancsak az élre. Amikor 2006-ban Rogán lett a polgármester, még csak egymilliárd forint volt a kerület adóssága, most tizennégymilliárd. Az egy főre jutó több mint félmillió forintos adósság nemcsak a legnagyobb az ország valamennyi önkormányzatát tekintve, de több mint a második és a harmadik helyezetté összeadva – állította Pásztor.

Pásztor Tibor
mszp.hu

Mint Pásztor fogalmazott, szerette volna megkérdezni Rogánt,  hogy a polgármester miképp képzeli az V. kerület közlekedésének újraszervezését. Azt mondta: a kerület déli részének kis utcái „járhatatlanok és lakhatatlanok, a dugók állandósulnak”. Arról is vitázott volna, hogy miképp lehet az V. kerület zöld felületét növelni – szaladt bele egy LMP-s témába a szocialista polgármesterjelölt. A 2002 és 2006 között regnáló szocialista polgármester, Steiner Pál idején elindított Oázis-programot a Fidesz leállította – kapta meg a távollévő polgármester az LMP-kompatibilis szocialista dörgedelmet. Pásztor azt is megkérdezte volna Rogántól, hogy miképp akar egyszerre az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának elnöke és az V. kerület polgármestere lenni. Ugyanakkor a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy „bizonyos helyzetekben” készek az LMP-vel és akár a Fidesszel is együttműködni,.

Szilágyi Péter szerint a Belváros-Lipótváros legfontosabb kérdése, hogy miért néptelenedik el. 1990-ben 44 ezren laktak a kerületben és „ez mára 27 ezerre csökkent. Sem a szocialista, sem a fideszes vezetés nem tudott megküzdeni ezzel a problémával – ment bele a kétfrontos harcba az ellenzéki országgyűlési képviselő, aki ezt követően a kerület „gigaberuházásainak” haszontalanságaira hívta föl a figyelmet.

Szilágyi szerint a kerületi képviselő-testületnek föl kell hagynia azzal a gyakorlattal, hogy zárt ülésen döntsön az önkormányzat „egyes milliárdos kiadásokról”. Az LMP minden adatról be fog számolni a közvéleménynek és nem fog „mutyiberuházásokba bonyolódni”. Szilágyi azt ígérte: pártja megvédi az épített és a természetes környezetet, nem fogja hagyni, hogy a Bécsi utcában „hatalmas plázát” építsenek és azt sem, hogy a Bástya utcai játszóteret elbontsák és helyére szálloda kerüljön. Emellett a Lehet Más a Politika a Veres Pálné Gimnázium épületének lerombolását sem fogja hagyni – ígérte az ökopárt polgármesterjelöltje. „Harcolni fogunk a különböző spekulatív befektetések ellen” – mondta sokat sejtetően. .

A hvg.hu azt kérdezte Szilágyi Pétertől, hogy a Belváros-Lipótváros lakosságának radikális csökkenése nem egy természetes és normális folyamat-e, tekintettel például arra, hogy Londonban a City éjjel gyakorlatilag kihalt. „Ez nem törvényszerű. Látnunk kell, olyan természeti adottságai vannak ennek a kerületnek, hogy akár kellemesen is lakhatnának a jelenleg még itt élők.” Épületeket bontanak le, lakások üresen állnak, a Dunához pedig az alsó rakpart miatt nem lehet gyalog lemenni – sorolta a negatívumokat az LMP országgyűlési képviselője. „Nem élhető a kerület. Ezen kell változtatnunk. Nem holmi presztízsberuházásra vagy látszatintézkedésre van szükség, hanem mentalitásbeli változásra.”

A hvg.hu azt kérdezte a vitázó felektől, hogy – különös tekintettel az egyébként meglehetősen hűvös LMP-MSZP viszonyra – amennyiben esetleg a két párt együtt többséget fog alkotni az önkormányzatban, elképzelhető-e kettejük közt valamilyen együttműködés, koalíció. „Ugyanaz a helyzet, mint a […] Parlamentben: mi ügyek mentén fogunk együttműködni akármelyik párttal” – felelt az LMP-s politikus. A Jobbikkal is? – vetette közbe portálunk. „Így van” – reagált Szilágyi. „Ha van egy, a lakosság érdekét szolgáló javaslat és nem ütközik a mi elveinkkel […], akkor azt fogjuk támogatni. Természetesen, ami a Jobbikra vonatkozó kérdését illeti, ezt fönntartással kezeljük, hiszen úgy véljük, hogy […] demokratikus pártoknak kell együttműködniük. Azonban azt nem vonhatjuk kétségbe, hogy a Jobbik demokratikus választáson fog bekerülni a közgyűlésbe, ezért őket sem tudjuk figyelmen kívül hagyni és kíváncsian várjuk, hogy milyen javaslatokkal fognak előállni. Diszkriminatív és egyéb, kirekesztésre irányuló javaslatokkal nem fogunk foglalkozni, azokat negligálni fogjuk.” Formális együttműködés az LMP és egyetlen más párt között sem lesz – fűzte hozzá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!