Fürjes Judit
Fürjes Judit
Tetszett a cikk?

„A Fidesz az általános és semmitmondó választási program után alkotmányozást, államosítást és a demokratikus fékek felszámolását indította el. Ezt az országlást senki nem támogatta, aki tavasszal rájuk szavazott” – állítja Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségének tagja. Szerinte egyre nő a közvélemény elégedetlensége a kormány intézkedései miatt.

hvg.hu: Mi az MSZP célja azzal, amit a szombati nagygyűlésen Mesterházy Attila pártelnök bejelentett, hogy „Időben szólunk” címmel petíciót indítanak?

Kunhalmi Ágnes: Ma az ország sajátos helyzetben van. Adott egy kétharmados parlamenti támogatottságú kormány, amelyik olyan intézkedéseket hajt végre napról napra, amire nem kért és nem kapott felhatalmazást a választáson. Ilyen a demokrácia kereteinek átalakítása, a magántulajdon felszámolása és államosítása, a média teljes kormányzati ellenőrzés alá vonása.

Kunhalmi Ágnes

Ha a Fidesz ezeket a terveket is ismertette volna a választási kampányban, messze nem érték volna el ezt a választási eredményt. Most mindenki nagyon nehéz helyzetben van, aki a Fideszre szavazott, mert azzal kell szembesülnie, hogy arra adta a szavazatát, amit most látunk. Az a célunk, hogy lehetőséget adjunk arra, hogy bárki kifejezhesse Magyarországon, hogy nem akarja a félelem, a bizonytalanság országát. A petíciónk arról szól, hogy a kormány álljon le a szabadság, a magántulajdon, az önrendelkezés, a demokrácia felszámolásával és dolgozzon inkább a valódi problémáink megoldásán.

hvg.hu: Mesterházy Attila minden korábbinál élesebb kormányellenes hangvételt ütött meg a nagygyűlésen, de arról viszont nem beszélt, mitől lesz újra szerethető az MSZP? A pártelnök nem árulta el, mit kellene másképpen csinálni.

K.Á.: Ez a rendezvény és ez a beszéd a jövőről szólt. Arról, hogy olyan országban akarunk élni, ahol az önmegvalósítást, a tudást, a tisztességet, az öngondoskodást, a magántulajdont tiszteli és megvédi az állam, nem olyat, ahol támadja azt. Most is és a jövőben is az önmagáért és közösségéért felelősséget vállaló dolgozó, tanuló, építkező embert képviseljük. Most is azért dolgozunk, hogy minden gyerek járhasson óvodába, iskolába, tanulhasson és dolgozhasson, családot alapíthasson. Azért, hogy mindenkinek esélye legyen a fejlődésre, a jövőre, hogy értse a körülötte lévő világot és képes legyen élni lehetőségeivel.

hvg.hu: Ezek inkább közhelyek, a választók aligha tekintik ezt igazi alternatívának. Mégis, milyen eszközökkel kívánják felhívni a kormány figyelmét arra, hogy változtatnia kéne a gőzhenger-politikán?

K.Á.: Az MSZP-nek az a feladata, hogy azoknak a millióknak a hangja eljusson az Országgyűlésbe, a Fővárosi Önkormányzatba, a közgyűlésekbe, az önkormányzatokba, a miniszterelnök és a köztársasági elnök dolgozószobájába, akiket most semmibe vesznek, akiket alattvalóként kezelnek hazánkban. Erről szól a petíció is. Nem hagyjuk magunkat és képviseljük a kormányzati akciók áldozatait.

hvg.hu: Nem igazán tartom érdeminek ezt a választ. Konkrétabban: Mesterházy azt mondta, ha a kormány nem változtat a politikáján, tavasszal az utcára vonulnak. Miért pont tavasszal, miért nem előbb?

K.Á.: Már most hatalmas az elégedetlenség, a kormány munkáját napról napra nagyon erős támadások érik. Sorban hozzák a jogfosztó, az emberek pénztárcáját érintő intézkedéseket és egyre bizarrabb tervekkel állnak elő. A 3000 milliárd forint államosítását kikényszerítő törvénytervezet minden társadalmi csoportnál kiverte a biztosítékot, úgyhogy adni akarunk egy utolsó esélyt a kormánynak, hogy elálljon ettől az elképesztő tervtől. Még visszakozhatnak, látva, hogy milyen lavinát indítottak el, ami előbb-utóbb szerintem maga alá fogja temetni az egész kormányt. Ha nem térnek észhez és január végén mégis államosítják az emberek pénzét, az utcai tiltakozáshullámot válthat majd ki.

hvg.hu: Ehhez képest változatlan a Fidesz népszerűsége, négyszer többen szavaznának rájuk, ha vasárnap lenne a választás. Pedig a felmérést a Szonda-Ipsos készítette. Ne felejtsük el, ha a társadalom elégedett lett volna az elmúlt nyolc év kormányzásával, akkor a Fidesz nem szerezhette volna meg áprilisban a kétharmados többséget. Ennek tudatában hiteles lehet az MSZP?

K.Á.: A kérdést úgy érdemes feltenni, hogy az MSZP vezette kormány rátört-e valaha az emberek magánvagyonára? Szűkítette-e valaha az Alkotmánybíróság hatáskörét, hogy átvihessen egy törvényt? Veszélyeztette-e bármelyik politikusunk a magyar forint árfolyamát? Csökkentettünk-e úgy adót a gazdagoknak, hogy annak az árát a szegények fizették meg? Nem, egyik sem fordult meg a fejünkben. Az MSZP kormánya nem volt tökéletes, de senkinek sem kellett félnie ebben az országban, nem sejlett fel a tömeges létbizonytalanság és a magántulajdon államosítása. Ahol most tartunk, az már nem csak a pártokról szól. A Fidesz azt mondja, hogy az elmúlt 20 év demokráciája csalódást okozott mindenkinek, ezért szét lehet verni a közjogi rendszert, beleértve az alkotmányt, hogy mindent fel lehet és fel kell forgatni.

Én azonban úgy gondolom, hogy 20 év csalódottságát nem az okozza, hogy rossz az alkotmány, hanem az elmúlt két évtized politikájának mulasztásai és hibái.  Például az a „húzd meg-ereszd meg” gazdálkodás, amit most épp a Fidesz fejleszt tökélyre, amikor államosítja 3 millió ember megtakarítását és elkölti most, vagyis felemészti a jövő nyugdíjasainak megélhetését.

hvg.hu: Ismét csak a legutóbbi közvéleménykutatás adataira hívnám fel a figyelmét. Mesterházy Attila azt ígérte, ha az MSZP-nek lehetősége lesz, kárpótolni fogja a magán-nyugdíjpénztári tagokat. Hogy lehet ezt kivitelezni?

K.Á.: Valójában az lenne igazán meglepő, ha a közvéleménykutatásokban már most jelentős átrendeződés lenne. Gondoljon bele, sok százezer embernek kell azzal szembenéznie, hogy hozzájárult szavazatával a magántulajdon államosításához, az Alkotmánybíróság korlátozásához. Ez egy folyamat, amin túl kell lenni. Ami a kárpótlást illeti, hamarosan kiderül, hogy a Fidesz kormánya mekkora kárt okoz majd mindannyiunknak. Az államosítás és az árfolyam kockázatait, valamint az elszabaduló inflációt így is, úgy is megfizetjük mindannyian. A magántulajdon elvételét követően több dolog történhet. Nem egyértelmű, hogy az államosított vagyonból mit tud majd a kormány költségvetési bevételként elismertetni, mint ahogy az sem, hogy mekkora hányadot mernek egyáltalán felélni ebből az összegből. A jogszabály mostani szövege erről egy szót sem szól.

Egy vélhetően Fidesz-közeli szakemberekből összeálló tanács dönt majd a 3 millió ember megtakarításáról. Nem látni, mekkora lyukat ütnek a pénztárcánkon, a kárpótlást ehhez képest lehet majd kialakítani. Az azonban egyértelmű, hogy a nyugdíjjogosultságot minden érintettnek vissza kell majd adni. Ugyanis ha minden úgy alakul, ahogy a Fidesz tervezi, és átminősítik a munkáltató által fizetett nyugdíjjárulékot adóvá, mostantól kezdve megszűnik Magyarországon az állami nyugdíjrendszer. Az állam által fenntartott nyugdíjpillér akkor lesz valóban szolidáris, ha mindenki, aki annak befizetője, idős éveiben annak kedvezményezettje is lesz, máskülönben minek fizetné a nyugdíjjárulékot egy életen át?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!