Sebők János
Sebők János
Tetszett a cikk?

Talicskák, csontvázak, hűtlen kezelés, hivatali visszaélés, halállista, sorozatos szabálytalanságok, vádaskodások, hazudozások, perek – az esztergomi polgármesteri hivatalban és környékén az őszi választás óta „zajlik az élet”, ám a helyzet feltehetőleg most tovább „fokozódik”. Az Állami Számvevőszék a napokban nyilvánosságra hozta a korábbi városvezetés pénzügyi tevékenységét vizsgáló jelentését. Tétényi Éva polgármesterrel az ÁSZ-jelentés közzététele utáni új helyzetről beszélgettünk.

A 60 oldalas dokumentum szerint Meggyes Tamás, a város előző polgármestere, valamint Marosi György volt jegyző az elmúlt négy évben több alkalommal is törvényt sértett, ám ezek mindig következmények nélkül maradtak.

Tétényi Éva

A dokumentumból az is megtudható, hogy eközben a felelőtlen gazdálkodásnak köszönhetően elképesztő mértékűre nőtt az önkormányzat adósságterhe, s ennek „rendezése” alighanem komoly nehézségeket okoz majd nemcsak a jelenlegi vezetésnek, de a város lakosságának is.

hvg.hu: Az ÁSZ-jelentés nyilvánosságra kerülése után Meggyes Tamás önkormányzati képviselő beadta önnek a lemondását?

Tétényi Éva: Nem tudok róla. Sőt, arról sem, hogy más megtette volna. Például azok, akik tagjai voltak az előző városvezetésnek is.

hvg.hu: Legalább bocsánatot kért közülük valaki, hiszen az elmúlt hónapokban a kétharmados többségű Fidesz-frakció folyamatosan hazugnak nevezte önt, s a város tönkretételével is vádolták?

T.É.: A sors iróniája, hogy éppen aznap, amikor az ÁSZ jelentése nyilvánosságra került, ők maguk is megjelentettek Meggyes Tamás honlapján egy közleményt, amelyben azt állítják, hogy másfél hónap alatt én vittem csődbe a várost. Szó sincs tehát bocsánatkérésről, hanem továbbra is azt sulykolják az emberekbe, hogy mindenért én vagyok a felelős.

hvg.hu: Önt nagy fölénnyel választották meg Meggyes Tamás ellenében, de a városvezetésbe kétharmados többségű Fidesz-frakciót szavaztak be. Az ő megítélésük változott-e?

T.É.: Az egyes választókerületekben is annyi volt a Fidesz támogatottsága, mint amekkora Meggyes Tamásé. Azaz, a mandátumot nyert képviselők csak az ott élők 30-40 százalékát képviselik. Ám velük szemben 5-6 jelölt is volt, s a szavazatok megoszlottak. Így jöhetett létre a kétharmados többség. Ha tavasszal megismételnék a választást, valószínűleg megmaradna a Fidesz támogatottsága, de mégis megváltozna a végeredmény.

Az emberek időközben rájöttek arra, csak akkor lehet hatékony a városvezetés, ha meg tudnak egyezni olyan személyekben, akik nem elsősorban a pártérdekeket szem előtt tartva képviselik őket. Másrészt, az őszi választásokon még sok helyen nem a személyek számítottak, hanem a pártpreferencia. Azóta a választók rájöttek, teljesen mindegy, hogy az illető milyen mezben játszik, az a fontos, hogy a városban élők érdekeit szolgálja. Ezt néhány hónap alatt az erősen jobboldali kötődésű Esztergomban is megtanulták az emberek.

hvg.hu: A testületben kialakult patthelyzetet, a hatályos törvények miatt, visszahívásokkal nem lehet megoldani. Lemondási szándékokról sem hallani, így marad az áprilisi előrehozott választás. A helyi Fidesz-frakció ezt minden módon igyekszik megakadályozni. Mégis, van rá reális esély?

T.É.: Ötven százalékos esélyt látok. Ez azt jelenti, hogy egy demokratikus jogállamban, ha alkotmányellenesen működik egy képviselőtestület, akkor az országgyűlésnek lehetősége van úgy megszüntetni ezt az állapotot, hogy feloszlatja a testületet, ha ők maguk ezt nem akarják megtenni. Ez mindenképpen új helyzet lesz, mert Magyarországon ilyen még nem történt.

Én azért vagyok bizakodó, mert a többséget adó kormánypártok a nyilatkozataikban mindig hangoztatják, programként meghirdették, hogy harcolnak a korrupció ellen, fel akarják tárni a múlt hibáit, átláthatóvá akarják tenni a közpénzek felhasználását, s ezt a „csontvázakkal”, „dobozokkal” kapcsolatos „ügyek” is bizonyítják. Ha Esztergomban az ÁSZ-vizsgálat törvénytelenségeket tárt fel, s nekem ezek után hivatalból feljelentést kell tennem, ugyanakkor engem pedig az érintettek vádolnak meg súlyos állításokkal, akkor áprilisban mérettessék meg mindkét oldal, s döntsenek a választók, kit látnának a képviselőtestületben, illetve annak élén. Én állok a választás elébe. Amennyiben egy párt erkölcsi megtisztulást hirdet, akkor a saját soraiban is rendet kell tennie.

hvg.hu: Közben a Fidesz-frakció önt vádolja folyamatosan azzal, hogy törvénytelenül jár el, csődbe viszi a várost.

T.É.: Azért gondoljuk végig ezt a vádat. Az ÁSZ jelentése megállapította, hogy az előző polgármester ideje alatt adósodott el a város. Ennek egyes részleteit, következményeit a beiktatásom után én is nyilvánosságra hoztam. Mégis azzal vádolnak, hogy én vittem csődbe a várost. Ez akkor is képtelenség, ha két kézzel szórnám a pénzt, de hát erről szó sincs. Ez a vádaskodás nemcsak komolytalan, de arra is rávilágít, hogy egyes képviselők, akik az előző városvezetésnek is tagjai voltak, milyen felelőtlenséggel kezelik ma is a város súlyos gondjait.

hvg.hu: Az, hogy a fideszes kötődésű ÁSZ-vezetés nyilvánosságra hozta a jelentést, nem azt jelzi-e, hogy a korábban „érinthetetlennek” látszó Meggyes mögül a pártja kihátrált?

T.É.: Az ÁSZ vizsgálata egy négyévenként esedékes, a közpénzek felhasználásával kapcsolatos, munkatervbe vett átvilágítás volt. Az csak a sors különleges kegye, hogy most éppen egybeesett a polgármester-váltással, s a követelések hatására nyilvánosságra került. A vizsgálat eredményeinek ismeretében az illetékeseknek most már lépniük kell. A jelentés törvénytelenségeket állapított meg, amelyek hűtlen kezelésre, jogszabályok megszegésére, érdekes összefonódásokra is utalhatnak, amelyekről itt Esztergomban régóta beszélnek, s a helyi médiumok adatokat, dokumentumokat, részleteket is közöltek. Az LMP már tett feljelentést, én is erre készülök, s várom, hogy a következő napokban, hetekben ezek az eljárások megindulnak.

hvg.hu: A legutóbbi botrány a volt alpolgármester páncélszekrényében talált, az ötvenes éveket idéző „halállista” miatt robbant ki. Vannak új fejlemények ezzel kapcsolatban?

T.É.: Sok mindent tudunk a listával kapcsolatban, de az állításokat bizonyítani kell, s most ezen dolgozunk.

hvg.hu: Meggyes azt nyilatkozta, hogy „ez egy rendkívül jó jelentés”, mert a számvevők most jóval kevesebb észrevételt tettek, mint a legutóbbi, 2005-ös vizsgálat után.

T.É.: Meg fogom nézni az előző ÁSZ-jelentést. Ha jól tudom, akkor az önkormányzatnak kellett készítenie egy intézkedési tervet, hiszen egy ilyen jelentésnek az egyik célja éppen az, hogy a feltárt hiányosságokat orvosolják. Döbbentem hallom, hogy az előző jelentésben még a mostaninál is több elmarasztaló észrevétel volt.

hvg.hu: Meggyes szerint a vizsgálati jelentésben megfogalmazott „vádak” „komolytalanok”. Érdekes freudi elvétés, hiszen pillanatnyilag Meggyest konkrétan még senki sem vádolta meg a közzétett törvénytelenségek miatt, ő viszont megkérdőjelezi a jogállam egyik alapintézményének őt elmarasztaló munkáját.

T.É.: Igen, amennyiben Meggyes Tamás országgyűlési képviselő fenntartja ezt az állítását, akkor a jogállamiság alapjait veszi semmibe. Az ÁSZ éppen azért jött létre, hogy pártérdekektől függetlenül állapítsa meg: egy önkormányzat gazdálkodása törvényesen, rendben folyik-e, s így adjon biztonságérzetet az embereknek. A előző városvezetés sokszor figyelmen kívül hagyta a kormányhivatalok vagy a közigazgatási hivatal állásfoglalásait.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

hvg.hu: Az ön által beterjesztett 2011-es költségvetést a Fidesz-frakció elvetette, és elfogadtatta saját tervezetét, amelyben kiemelten fontos területekről, oktatás, árvízvédelem, kátyúzás, foglalkoztatás stb. vont el pénzt más helyekre: Meggyes magánpereire, élményfürdőre, Strigoniumra busásan adott a közvagyonból. Hogyan lehet kitörni ebből a gúzsba kötött állapotból?

T.É.: Az önkormányzat, a képviselőtestület saját hatáskörben alkothat rendeletet, jogszabályt, s mivel a frakció ezeket testületileg terjeszti elő, a képviselőkön személy szerint még csak számon sem kérhető, ha valami ütközik az adott törvényekkel, jogszabályokkal. S ebben látom a problémát, mert jelenleg Esztergomban 30 ezer ember életével „játszanak”. Én annyit tehetek, hogy a hivatali utat követve jelzem a kormányhivatalnál a jogszabályellenes dolgokat. Küldtem egy feljegyzést az Alkotmánybíróság elnökének arról, hogy nézzenek utána, megtehetik-e ezt a várossal, a költségvetéssel stb.

hvg.hu: A hivatal malmai azonban lassan őrölnek. Jön a tavasz, a város tele van kátyúval, jöhet árvíz, nőni fog a gaz, egyre több a szemét, máris elfogyott a kollégiumra szánt pénz. Mit tud tenni?

T.É.: Keressük a jogorvoslati fórumokat. Én azért küldtem el az összes adatot az Alkotmánybíróságnak, hátha a szokásosnál gyorsabban állást foglalnak ebben az ügyben, mert a kialakult helyzet emberi sorsokat, életeket érint. A város polgárai közben aláírást gyűjtenek, levelet szándékoznak küldeni az Országgyűlésnek vagy közvetlenül Orbán Viktornak, Navracsics Tibornak. Mindez nemcsak Esztergom polgárainak problémája. A múlt héten hívtam egybe a térség érintett polgármestereit, akiknek többsége hasonló pénzügyi-gazdasági-szociális problémákkal küzd. Esztergom afféle mintaváros. Ahogy itt alakulnak a dolgok, abból következtetéseket lehet levonni más városokra nézve is. Jó lenne, ha majdan „öko-mintaváros” lehetne Esztergomból, a negatív példa után lehetnénk pozitív példa is.

hvg.hu: Budai Gyula elszámoltatási biztos egy hírportálnak azt nyilatkozta, hogy eljutott hozzá az LMP levele az esztergomi állapotokról, de „még nem döntött, hogy mit tesz az ügyben”. Bejelentkezett már önnél?

T.É.: Még nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!