szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kapujában állunk annak, hogy lengyel típusú pártrendszer jöjjön létre Magyarországon – véli Lakner Zoltán politológus, aki a Facebookon arról is ír a vasárnapi választások után, hogy a régi balliberális tábor egyszerűen eltűnt, és azok az erőfeszítések, melyek a 2006-os tábor visszaállítására irányultak, értelmetlenek és kontraproduktívak voltak.

Hét pontban szedte össze a vasárnapi választások tanulságait Lakner Zoltán politikai elemző a Facebookon. Azzal kezdi, hogy 1998 óta nem nyert párt ilyen kevés szavazattal választást. "Nem igaz, hogy az ország szőröstül-bőröstül a Fideszt akarja, csak éppen Orbánnak van és megmaradt 2 millió szavazója, akik őt bárhova követik" – jegyzi meg, hozzátéve: 2 millió ember nem kevés, de a 700 ezer voksnyi mínusz sem, amely "nem jelent meg az ellenzéki oldalon".

Véleménye szerint "önmagában is probléma", ha a választók 40%-a nem szavaz, mert a részvétel önértékkel bír. Vasárnap a választói passzivitás a kormányváltás akadálya is volt, ami annak következménye, hogy a nem szavazó választók "nem kaptak impulzust, reményt" – írja.

"Máshogy kell ellenzékinek lenni ezután"

Úgy látja, hogy a régi balliberális tábor egyszerűen eltűnt, "azok az erőfeszítések, amelyek a 2006-os tábor visszaállítására irányultak, értelmetlenek, mi több, kontraproduktívak". "Kedvenc véleményvezéreink összeállása nem a sikert, csak a politikai retro tévét hozza el nekünk, szellemképpel és recsegő hangszóróval" – fogalmaz plasztikusan a politikai elemző. Hozzátette: 1,2 millió szavazat jön ezzel össze, és ebben már azok is benne vannak, akik jobb meggyőződésük ellenére megerőltették magukat, hogy ide szavazzanak.

Szerinte muszáj lesz beszélni a felelősségről. "Ha a rendszer a hibás a vereségért, akkor az előttünk álló két választást ugyanúgy el fogja veszteni az ellenzék, mint ezt a mostanit. Ha a rendszerkritika csak önfelmentés, akkor a rendszerkritika is súlyát veszti. Máshogy kell ellenzékinek lenni ezután" – jelenti ki.

Az LMP visszajutott a startmezőre

A parlamentbe 5 százalékkal parlamentbe kerülő LMP szerinte "visszajutott a startmezőre", miközben ugyanaz a heterogén szavazóbázisú protestpárt, mint volt, és ugyanazokat akarja leváltani, akiket le akart váltani 2009-től, és akiket nem tudott leváltani 2012-2013-ig. A pártszakadás oka Lakner szerint ez a kudarc volt. "Tiszteletet érdemel a következetes politika, amely az elmúlt egy évben ismét 5% fölé vitte az LMP-t, nagy teljesítmény ez" – fogalmaz a politológus, aki ennek ellenére nem látja, hogy "ebből a csírából kinőhetne valami". 

"A kapujában állunk annak, hogy lengyel típusú pártrendszer jöjjön létre Magyarországon, csak eggyel jobbra" – írja Lakner, hozzátéve: nyilván pontatlan logikával fogalmaz. "Nálunk nincs Tusk, de van Kaczynski; ő van kormányon. Tőle jobbra a Jobbik próbálkozhat azzal, hogy váltópárt legyen – nem mintha a NER-ben lenne váltópárti pozíció. Ha Orbán hatalma bármi okból megrendül, könnyen a Jobbik jöhet utána" – jósolja. 

A legnagyobb veszélyt abban látja, hogy nem "Orbán fog konszolidálni, hanem mi fogunk konszolidálódni". "Rezisztencia helyett rezignáció, rendszer-ellenzékiség helyett retorika, ellenállás helyett asszisztálás. A törés utáni folyamatosság: kollaboráció. Rettenetes veszély ez az egzisztenciális kiszolgáltatottság, a tartalékok hiánya miatt, azt is mondhatnám, a szabadsághiány miatt. Sokan az országhatáron állnak, mások belső határvonalhoz érkeztek" – fogalmaz Lakner Zoltán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!