szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs már vezetése, mérleget sem adnak le, a tőzsdei kibocsátólistáról is levették a lélegeztetőgép-beszerzéseknél még milliárdos bevétellel büszkélkedő OTT-One Nyrt.-t. A nagy tulajdonosok felszívódtak, több ezer kisbefektetőjük pénze elolvadt.

Már a tőzsdei kibocsátólistáról is törölte a Magyar Nemzeti Bank az OTT-One Nyrt.-t, amely pár éve sok milliárd forintért vehetett részt a lélegeztetőgép-beszerzésekben – írja a Telex. A lap szerint a cégnek évek óta nincs mérlege, egy ideje vezetése sem, többször is megbírságolta az MNB, és máig nem tudni, miért dőlt be, amin sok kisbefektető is nagyot bukott.

A cég, amely a lap szerint korábban mobiloperátoroknak, tévétársaságoknak szállított megoldásokat, fejlesztette a Google Drive-hoz hasonló szolgáltatást, vagy éppen részt vett egy kokacserjék azonosítására szolgáló, mesterséges intelligenciával felturbózott rendszer kifejlesztésében a kolumbiai hadsereg számára, a lélegeztetőgép-bizniszbe kínai kapcsolatai útján került: ide egy egészségügyi oktatási rendszert fejlesztett lengyel partnerével. 

Pátyra, egy állami óriásraktárba költöztetik a nem használt lélegeztetőgépek ezreit

Most még havonta 82,5 milliót költ az állam a gépek tárolásáért, de hamarosan egy állami tulajdonú raktárba viszik őket, ahol a teljes egészségügyi stratégiai készletet is tárolják majd.

Az OTT-One a koronavírus-járvány idején kapott a KKM-től megbízást 500 lélegeztetőgép megvételére 4,7 milliárd forint értékben, ezután a Duna Aszfaltnak vásárolt 100 ezer maszkot 120 millió forintért, majd az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK) maszkokat, lélegeztetőgépet és kiegészítő berendezéseket összesen 7,7 milliárd forintért. 

Nem csoda, hogy a cég forgalma 2020-ban 11,7 milliárd, 2021-ben pedig 6 milliárd forint volt, de aztán csalás gyanúja miatt felmondott a cég könyvvizsgálója, majd az informatikusok is, és elpártoltak tőlük a megrendelők és beszállítók. Részvényeik kereskedését felfüggesztették. A könyvvizsgáló lépésének okai azóta sem tisztázottak a lap szerint. 

A tulajdonosok közül a nagyobbak gyorsan eltűntek, amikor lejtőre került a cég, köztük Tűzkő Nándor, akit a lap szerint az Orbán család házi szülész-nőgyógyászaként szoktak emlegetni, és más Orbán családtag céges ügyeiben is előkerült már a neve. A cég 2300 kisbefektetője azonban azóta sem tudja, hová lett a befektetésük.

Orbán Viktor öccse sorra vállalja fel céges érdekeltségeit

Orbán Áron legutóbb akkor jelent meg a hírekben, amikor bekerült a Norbi Update Lowcarb Zrt. igazgatóságába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!