Tetszett a cikk?

Közép-európai idő szerint hétfőn a kora esti órákban megindult az amerikai és iraki erők támadása az ellenállók egyik fészkeként ismert Falúdzsa ellen. Előzőleg Ijád Allávi miniszterelnök engedélyt adott az amerikai és az iraki haderőknek, hogy "tisztítsák meg Falúdzsát a terroristáktól."

Kijárási tilalmat rendeltek el az iraki hatóságok Falúdzsa és Ramádi körzetében hétfőn 18 órától (közép-európai idő szerint 16 órától) - jelentette be hétfőn Ijád Allávi iraki ideiglenes kormányfő. A kormányfő közölte, hogy a két városhoz vezető utakat lezárják, csak a mentőket és a rendőrautókat engedik át. Ugyancsak bezárják a közigazgatási intézményeket és szigorú tilalmat hirdetnek mindenfajta fegyverviselésre. A miniszterelnök továbbá engedélyt adott az amerikai és az iraki haderőknek, hogy "megtisztítsák Falúdzsát a terroristáktól."



Allávi elmondta, hogy a koalíciós és az iraki egységek 38 lázadót öltek meg a falúdzsai kórház ostrománál, továbbá letartóztattak négy külföldi terroristát, köztük két marokkóit. (Az amerikai hadsereg később "pontosította" a miniszterelnök kijelentését: eszerint a 38 lázadót nem ölték meg, hanem csak foglyul ejtették.) Az offenzíva keretében a kórházon kívül elfoglaltak két, az Eufrátesz folyón átívelő hidat is. A miniszterelnök szerint ugyancsak mind idegenek voltak azok a fegyveresek, akik hétfőn Hadisza városában megtámadtak egy rendőrőrsöt és több rendőrt megöltek.



Allávi közölte továbbá, hogy 48 órára lezárják Bagdad nemzetközi repülőterét, valamint lezárják Irak szíriai és jordániai határait, ezeken csak az élelmiszert szállító kamionokat engedik át.



A kormányfő úgy vélekedett, hogy Falúdzsát továbbra is bázisuknak használják a terroristák, "akiknek nem érdeke a békés megállapodás". Ez történt a kórház esetében is, ezért kellett ezeket a rendkívüli intézkedéseket meghozni.



A kairóban tartózkodó Hosjar Zebari külügyminiszter leszögezte: az ideiglenes iraki kormánynak eltökélt szándéka leverni a fallúdzsai lázadást, amely gátja a demokratikus Irak építésének. Zebari, aki a november 22-23-ra Egyiptomba tervezett Irak-konferencia előkészületeiről tárgyalt egyiptomi kollégájával, Ahmed Abul Geittel, hangsúlyozta: az iraki kormány kimerítette összes lehetőségét, hogy békésen megoldja a falúdzsai válságot. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a katonai akciót "bölcsen" hajtják végre és nem lesznek civil áldozatai.



A Falúdzsa elleni amerikai offenzívának eddig több mint 12 halálos áldozata és legalább kétszer ennyi sebesültje van - közölte egy helyi kórház orvosa.



Falúdzsa, a kiváltságosok városa



A Bagdadtól nyugatra eső Falúdzsa az amerikai erőkkel és az iraki ideiglenes kormánnyal szembeni ellenállás központjának számít Irakban. Feltevések szerint ebben a zömmel szunnita arabok általlakott, Eufrátesz-parti városban tartózkodik több ezer külföldi arab iszlámista fegyveressel együtt Abu Muszab az-Zarkávi jordániai terrorista is, a legtöbb túszejtés és túszölés értelmi szerzője. Erős támaszuk van az amerikai erők által körülvett Falúdzsában Szaddám Huszein exdiktátor fegyveres híveinek is.



A város mintegy 300 ezer lakosa bizonyos értelemben kiváltságokat élvezett Szaddám Huszein diktatúrája alatt. A szunnita háromszögből származó exelnök nagyrészt ebből a térségből toborozta össze rendszerének vezető tisztségviselőit, hadseregének tábornokait, főtiszteit.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!