Bianca Jagger Alternatív Nobel-díjat kapott

Az Alternatív Nobel-díj idei nyertesei, Bianca Jagger, két indiai vallástudós, egy argentin környezetvédő és egy orosz emberi jogi csoport csütörtök este a svéd királytól vehették át a magas kitüntetést.

  • MTI MTI
Bianca Jagger Alternatív Nobel-díjat kapott

A 2 millió svéd koronával (223 ezer euróval) járó Alternatív Nobel-díjat, a Right Livelihood Foundation (RLF) nevű magánalapítvány kitüntetését egy német származású svéd orvos, Jakob von Uexküll alapította 1980-ban Nagy-Britanniában, s azóta évente adományozzák oda az elismerést.

A díjazottak az alapító szándéka szerint olyan személyiségek lehetnek, akik példás gyakorlati választ adnak az emberiség legégetőbb problémáira, vagy kimagaslót tettek a környezetvédelmért, az emberi jogokért, vagy az élet minőségének javításáért.

Bianca Jagger volt modell, a Rolling Stones frontemberének, Mick Jaggernek egykori felesége a méltatás szerint azért részesülhetett a díjban, mert tevékenységével rávilágított arra, hogyan segíthet egy híresség a kizsákmányoltaknak és hátrányos helyzetűeknek. A kitüntetett elmondta, hogy az elismerés pénzügyi részével alapítványt akar létrehozni, hogy folytathassa emberi jogi tevékenységét a szociális és gazdasági igazságosságért.

Az argentin Raul Montenegro példája bebizonyította, mennyit tehet egy elkötelezett természettudós és környezetvédő azért, hogy felébressze a környezettudatos magatartást és útját állja a természet rombolásának - hangsúlyozták az ítészek.

Jagger, Montenegro és a szintén nyertes orosz Memorial csoport egyenlő arányban osztozik a jutalomban, a két indiai azonban nem részesült anyagi elismerésben, mert a zsűri úgy ítélte meg, hogy zömében szószólói tevékenységükhöz pénzre nincs szükségük.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.