szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai hadsereg orvosai megsértették a hadifoglyok kínzását tiltó Genfi Konvenciót azzal, hogy segítettek a titokszolgálat tisztjeiknek a vallatások kitervelésében, sőt, talán részt is vettek kínzásokban - állítja a New England Journal of Medicine.

A cikk szerint, amelyről a The Washington Post honlapja számolt be (amerikai idő szerint) szerdán, az orvosok segítettek az iraki Abu Graib börtönben és a kubai guantánamói amerikai támaszponton őrzött foglyok fizikai és szellemi állapotához szabni a kínzásokat.

Az orvosok betekintést engedtek a vallatóknak a fogva tartottak orvosi lapjába, továbbá pszichiáterek működtek együtt a kínzások irányítóival, akik a foglyokat nem hagyták aludni, kenyéren és vízen tartották, vagy rendkívüli melegnek és hidegnek tették ki őket. Holott az orvosoknak éppen az lenne a kötelessége, hogy felfigyeljenek a túlkapásokra és jelentsék azt a parancsnokoknak.
   
A cikket Gregg Bloch, a georgetowni egyetem jogászprofesszora és Jonathan Marks, bioetikával foglalkozó londoni ügyvéd írták, több mint két tucat katonával készített interjúk, valamint az amerikai polgárjogi szövetségnek átadott dokumentumok alapján. A lapban már júliusban megjelent egy írás, amely felszólította az amerikai katonaorvosokat, hogy hozzanak nyilvánosságra minden, a kínzásokra vonatkozó bizonyítékot.
   
A Pentagon szerint a cikk pontatlan és félrevezető képet ad a katonai vezetők tevékenységéről. William Winkenwerder egészségügyi kérdésekben illetékes amerikai védelmi államtitkár-helyettes szerint az orvosok nem sértették meg a Genfi Konvenciót. Néhányan konzultánsként tevékenykedtek a titkos szolgálati tisztek mellett, de sosem cselekedtek etikátlanul - mondta, hozzátéve: nincsen
bizonyíték arra, hogy orvosok bántalmaztak volna foglyokat, vagy akár részt vettek volna kínzásokban. Az államtitkár ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy az amerikai börtönökben lévők nem rendelkeznek abszolút személyiségi jogokkal orvosi lapjaikat illetően.
   
Amerikai egészségügyi körök aggodalmukat adnak hangot a New England Journal of Medicine-ben megjelentek miatt. Arthur Caplan, a pennsylvaniai egyetem bioetikai központjának igazgatója szerint a lap "az orvosi hivatás erkölcsi őre", ezért komolyan kell venni. Leonard Rubinstein, az Orvosok az Emberi Jogokért (PHR) nevű, a Massachusetts állambeli Cambridge-ben működő szervezet vezetője szintén átlátható, teljes körű vizsgálatot követelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!