szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ján Sokol nagyszombati érseknek, a Szlovák Püspöki Konferencia alelnökének neve is szerepel az egykori csehszlovák államrendőrség, az StB ügynökeinek névsorában - adta hírül a SME című szlovák lap csütörtökön.

A liberális lap által közölteket Ján Langos, az ügynöklistákat fokozatosan a világhálón is megjelentető Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) igazgatója is megerősítette. A dokumentumok tanúsága szerint Sokol ügynöki besorolásban szerepel az StB egykori állományának névjegyzékében. Langos a lapnak elmondta: ügynökként nyilvántartott személy csakis az lehetett, aki személyes
egyetértését adta az együttműködéshez.

Más elbírálás alá esik, ha az StB valakit csak ügynökjelöltként tartott nyilván. Ez a kiszemelt személy tudta nélkül is történhetett. Ján Sokol 17 éven át volt besúgásra kiszemelt személy, ezt követően, 1989-ben, a rendszerváltás évében ténylegesen is ügynök volt, majd amikor három hónappal később, 1989 júniusában, alig fél évvel a rendszerváltás előtt érsek lett, ügynöki aktáját megsemmisítették. A dokumentumok megsemmisítését tanúsító bizonylat fakszimiléje azonban látható lesz az ÚPN honlapján.

A lap az ÚPN munkatársának feltevésére hivatkozva megjegyzi: Sokol a kommunista rendszerben azért lehetett püspök, mert személyét a rezsim nyilván elfogadhatónak találta. Az akkori gyakorlat szerint a kommunista vezetés az ilyen esetekben rendszerint tárgyalt a Vatikánnal, és minden esetben csakis olyan egyházi méltóság kinevezésével értett egyet, akit kordában tartható személynek talált. Az érsek titkársága jelezte: az üggyel kapcsolatosan majd írásban nyilatkozik.

Egy további írásában a SME arról is beszámol, hogy az StB Frantisek Tondrát, a szepesi káptalan püspökét, a Szlovák Püspöki Konferencia elnökét is ügynöknek szemelte ki, így aztán a dokumentumokban a neve szerepel is az ügynökjelöltek között. Tondra azonban nem hajtott fejet az államrendőrség kényszerítő eszközei előtt: az együttműködést megtagadta. Minderről maga nyilatkozik a lapnak, és elmondja, hogy az StB annak idején a legkülönfélébb kényszerítő eszközökkel, általában megfélemlítéssel próbálta beszervezni a papokat. Példaként említi, hogy egy papot holmi apró közlekedési kihágás miatt szorítottak falhoz: vagy hajlandó lesz együttműködni az StB-vel, vagy elbúcsúzhat a jogosítványától.
 
A lap további egyházi méltóságról, a pravoszláv egyház eperjesi főpapjáról, a 77 éves Nikolaj metropolitáról is úgy tudja, hogy 1984-től az StB ügynöke volt. A pravoszláv egyház ezt egyelőre nem kívánta kommentálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

A csehszlovák államrendőrség éberen figyelte Magyarországot

A csehszlovák államrendőrség, az STB a rendszerváltás előtti időkben minden korábbinál nagyobb éberséggel figyelte Magyarországot, ahol a prágai és a pozsonyi pártvezetés megítélése szerint tarthatatlan kritikus hangvétel uralta el a sajtót, kiváltképpen a Magyar Televízió Panoráma című műsorát és a tévé politikai kabaréit, melyekben csehszlovák titkosszolgálati szemmel nézve Hofi Géza merész, megengedhetetlen kritikával támadta a szocializmust.

MTI Itthon

Magyar ügynöklista az interneten

Pénteken felteszik az internetre a már ismert ügynökök, beszervezettek és együttműködők névsorát - közölte a Political Capital közéleti elemző intézet. Az adatvédelmi ombudsman szerint csak azok a nevek szerepeltethetők ezen a listán, amelyeket jogszerűen hoztak nyilvánosságra.

MTI Világ

Nyilvánosságra került a lengyel ügynöklista

A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetnek a hajdani kommunista titkosszolgálatokra vonatkozó archívumából másolta ki az előző rendszer ügynökeinek 240 ezer nevet tartalmazó névsorát egy lengyel újságíró, aki azt szétosztotta a kollégái között. A lengyel politikusok felelőtlennek és kártékonynak nevezték az újságíró tettét.