szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendszeres kávéfogyasztás több mint ötven százalékkal csökkentheti a máj rákos megbetegedésének kockázatát. Erre a következtetésre jutottak több mint 90 ezer ember vizsgálata nyomán japán kutatók, akiknek tanulmányát az amerikai országos rákintézet szaklapja tette közzé.

A koffein hatóanyagait először állatokon végzett laboratóriumi kísérletek alapján tanulmányozták, majd az eredményeket a szigetország egészségügyi hatóságai elé tárva engedélyt és lehetőséget kaptak arra, hogy több mint 90 ezer emberen is megfigyeléseket végezzenek. A rendelkezésükre bocsátott alanyok fele májrákban szenvedett.

A kutatók megállapították, hogy azok körében, akik soha nem vagy csak nagyon ritkán fogyasztottak kávét, százezer emberre vetítve 547,2 esetben fordult elő májrák, míg a kávéivók között ez a viszonyszám 214,6 volt. Az utóbbi csoporthoz tartozó emberek napi három-négy csésze kávét isznak.

A megfigyelések eredményeinek kiértékelésekor figyelemmel voltak olyan tényezőkre is, mint korábban elszenvedett májbetegségek, táplálkozási szokások, az életkor és a nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

A C-vitamin véd a rák ellen

A C-vitamin az eddig feltételezettnél bonyolultabb szerepet játszik az emberi szervezetben, és ez adhat magyarázatot arra, hogy a vitamin miként lehet képes akadályozni a tumorok, illetve a szívbetegségek kialakulását.

Itthon

Új rák elleni hatóanyag magyar fejlesztéssel

Egy új, rák elleni hatóanyag fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével kapcsolatos jogokat ad át partnerének a Comgenex Rt. – közölte a magyar biotechnológiai társaság. A PI3K-gátló nevű vegyületet az Echelon Biosciences Inc. cégnek adja át, azaz az Aterna Zentaris leányvállalatának.

Panoráma Tech

Madárvírussal rákos daganatok ellen

Egy madárvírus a jelek szerint meghosszabbítja súlyos rákos betegek életét: a heidelbergi Német Rákkutatási Központ szerint az immunterápiának ezzel a különleges formájával végzett első kísérletek bíztató eredményt hoztak.