szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kulturális sokszínűség megőrzését célzó egyezményt nagy többséggel – Egyesült Államok és Izrael tiltakozása ellenére – fogadta el az UNESCO 33. közgyűlésén Párizsban.

Az egyezményt, amely kimondja, hogy a kultúra nem hasonlítható a világkereskedelem egyéb árucikkeihez az UNESCO (az ENSZ oktatási, nevelési és tudományos szakosított szervezete) jelen lévő 154 tagországából 148 támogatásával szentesítették csütörtök este. A Franciaország és Kanada által beterjesztett indítvány voksolásánál Ausztrália, Nicaragua, Honduras és Libéria tartózkodott, míg az Egyesült Államok és Izrael az amerikai kultúra elleni akcióként értékelte a kezdeményezést, s ellene szavazott.

A 35 cikkből álló dokumentum azt hangsúlyozza, hogy a kulturális tevékenységek, értékek és szolgáltatások nem tekinthetőek kizárólagosan kereskedelmi cikkeknek, és ezzel lehetővé teszi a tagországoknak, hogy kulturális örökségük védelmében az általuk szükségesnek ítélt intézkedéseket megtegyék. Az egyezményt – amely azután lép csak életbe, hogy legalább harminc ország ratifikálta – beterjesztői az amerikai "kulturális imperializmus" elleni védőbástyának tekintik.

Párizs diplomáciai sikerként könyvelte el a szavazást, és úgy értékelte, hogy az egyezmény elfogadásával gyakorlatilag a teljes nemzetközi közösség támogatása mellett a "kulturális kivétel" francia koncepciójának sikerült jogi alapokat biztosítani.

A Le Monde című párizsi napilap elemzésében kiemelte, hogy ezentúl ezzel az új nemzetek feletti joggal az ENSZ-tagállamok szabadon alkothatják meg a művészi alkotást segítő politikájukat a jelenleg domináló amerikai kultúrával szemben.

"Nem egyszerűen a filmipara érdekei elleni fenyegetés táplálta az Egyesült Államok ellenséges hozzáállását. Sokkal inkább a konvenció politikai jelentősége, mint tartalma, s az a gondolat, hogy megszületett egy kiáltvány egy másfajta globalizáció érdekében" – nyilatkozta Jean Musitelli, Franciaország volt UNESCO-nagykövete, az egyezmény szövegének egyik megfogalmazója.

Az Egyesült Államok csalódottságának adott hangot. Louise Oliver Washington képviseletében "kétértelmű, protekcionista, hibás dokumentumnak" nevezte az egyezmény szövegét. Szerinte a konvenció a szólás szabadságának megkérdőjelezése, és felhívta a figyelmet, hogy a kulturális kivétel fogalma soha nem került meghatározásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

A kultúra, mint fertőzés?

Németh Gábor - Sebők Zoltán: A mémek titokzatos élete A mémek - röviden - a gének kulturális megfelelői.

hvg.hu Kult

Pop és kultúrafinanszírozás külföldön

Az alábbiakban néhány külföldi példát ismertetünk, részben a kultúrafinanszírozás, részben kifejezetten a könnyűzenével összefüggő állami projektek köréből.

Kult

UNESCO-ösztöndíj: barátok közt?

Uniós tagságunkkal a magyar diákoknak is egyszerűbb lehet külföldi egyetemeken tanulni, ám a tanulmányok finanszírozása egyáltalán nem könnyű; felértékelődött hát minden egyes megszerezhető euró. A Magyar UNESCO Bizottság posztgraduális ösztöndíj-pályázatára viszont a mutyizás árnyéka vetül.

MTI Itthon

A kultúrafogyasztás arisztokratái Pesten élnek

Kialakult egy, a "javakban dúskáló csoport", akik elsősorban az elitkultúra iránt érdeklődnek. Mások viszont alig férnek hozzá bármiféle kulturális termékhez - derül ki abból a felmérésből, amely a fiatalok életmódját, szokásait, jövedelmi helyzetét és életlehetőségeit vizsgálta.

Kult

Az UNESCO iraki kulturális örökséget támogató alapot hozott létre

Az UNESCO főigazgatója egy iraki kulturális örökséget szolgáló különleges alap létrehozását jelentette be Párizsban, s egyúttal felkérte a világszervezetet, rendeljen el időszakos embargót az iraki múzeumi fosztogatások során eltűnt kulturális kincsek nemzetközi kereskedelmének megakadályozására.