szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kis mennyiségű, nehézfémeket is tartalmazó zagy került a romániai Máramaros megyében lévő egyik - már nem működő bánya - derítőjéből a Csiszla patakba - közölte pénteken Máramaros megye prefektusa.

Csütörtök reggel a borsabányai bányakitermelő vállalathoz tartozó egyik, immár nem működő bánya derítőjénél meghibásodott egy szivattyú - mondta a román kormány helyi (RMDSZ-es) képviselője, Böndi Gyöngyike. Ez a berendezés a tiszta vizet hivatott átszivattyúzni a Csiszla-patakba. Mivel azonban a szivattyú csöve megrepedt, kis mennyiségű zagy került a Csiszlába. 

A prefektus felhívta a figyelmet, hogy ez a "bányavíz" nem tartalmaz ciánt, csak nehézfémet. Azt is hangsúlyozta: olyan kis mennyiségről van szó, hogy mérgező anyag még a Visó-folyóba sem kerülhet, amely a Tiszába ömlik. Nincs tehát veszély - mondta a kormánytisztviselő, hozzáfűzve, hogy egyelőre sehol nem jeleztek mérgezést, halpusztulást.   

Ettől függetlenül a prefektúra azonnal intézkedett - mondta Böndi Gyöngyike, jelezve, hogy a környezetvédelmi, a bánya- és vízigazgatóság, valamint a prefektúra szakemberei, akárcsak az ukrán szakemberek folyamatosan mérik az esetleges szennyezés mértékét. A meghibásodott szivattyút napokon belül kicserélik - fűzte hozzá. Az eset okaként nevezte meg, hogy az említett helyen már nem működnek a bányák, a zagytározókat már nem tartják karban, a berendezések fokozatosan tönkremennek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Olajszennyeződés a Rákos-patakon

Eddig ismeretlen forrásból eredő olajszennyeződés jelent meg a Rákos-patakon, a XIV. kerületi Mogyoródi út és Miskolci út kereszteződésénél - közölte az Országos Katasztrófavédelem.

MTI Itthon

Nem jelentős a Szamoson levonuló szennyeződés

Nem jelentős a Szamos magyar szakaszán levonuló kommunális hulladék-szennyeződés, amely Romániában, egy illegális szemétlerakóból került a megáradt folyóba - mondta Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

MTI Itthon

A magyar felet okolja a ciánszennyező román cég jogutódja

Nem ismeri el jogelődjének felelősségét az öt évvel ezelőtti tiszai ciánkatasztrófában a jogutód ausztrál-román cég, s képviselői szerint a folyó élővilágát ért súlyos károkat voltaképpen a magyar fél hozzá nem értése, az ellenszer túladagolása okozta - közölte Balogh László országgyűlési képviselő kedden.

MTI Itthon

Nem jut el Magyarországra a higanyszennyeződés

A Hernád magyarországi szakaszán nem lesz érzékelhető az a higanyszennyeződés, amely a folyó szlovákiai vízgyűjtő területén került egy patakba, Eperjes térségében - közölte az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség szóvivője.