szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Siemens korrupciós botránya egyre inkább érinti az Európa egyik legtekintélyesebb ipari és elektronikai vállalatának számító cég jelenlegi és korábbi vezetőségét.

A részvényesen mind hangosabban követelik a Siemens felügyelő bizottsága (fb) jelenlegi elnökének, Heinrich von Pierernek a lemondását, aki korábban, a korrupciós ügyletek idején a cég igazgatótanácsának (it) az elnöke volt. Maga az érintett azonban a Welt am Sonntag című lapnak adott nyilatkozatában határozottan visszautasította ezt, mondván, elnöksége idején nem volt tudomása vesztegetési pénzek átutalásáról. A kölcsönös vádaskodások jegyében von Pierer ezzel szemben az akkori fb-t illette azzal a váddal, hogy tudnia kellett a korrupciós ügyletekről.

A müncheni hatóságok változatlanul vizsgálati fogságban tartják az it egyik volt tagját. Thomas Ganswindtre értesülések szerint egykori kollégái tettek terhelő vallomást, s a hatóságok ennek nyomán vették őrizetbe. Ellene az a vád, hogy tudott a különböző fantomcégek létrehozásáról, illetve a vesztegetési pénzek kifizetéséről, s semmit nem tett annak megakadályozása érdekében. Vasárnapi értesülések szerint Ganswindt állítólag úgy vallott, hogy a jelenlegi vezetés tudott a korrupciós pénzek kifizetéséről.

A Magyarországgal is szoros kapcsolatokat ápoló, s a gyanú szerint a Siemens magyar leányvállalatát is érintő konszernnél folyó belső vizsgálatok az elmúlt napokban kiderítették, hogy az úgynevezett "fekete csatornákon" keresztül, világszerte törvénytelenül kifizetett pénzek nagysága meghaladja a 400 millió eurót.

A hatóságok a cég több mint tíz korábbi és jelenlegi alkalmazottját vádolják azzal, hogy az elmúlt mintegy hét évben megrendelések elnyerése fejében megvesztegetési pénzeket utaltak át több európai, afrikai és ázsiai ország számára. Az átutalások elsősorban svájci, liechtensteini és osztrák bankszámlákon keresztül történtek.

Német szakértők szerint a vizsgálattal párhozamosan a korrupciós ügyletek egyre szerteágazóbbá és áttekinthetetlenebbé válnak. A Siemens nemzetközi tekintélye mindenképp csorbát szenvedett, s a korrupciós ügyletek napvilágra kerülése veszélyezteti a konszern üzleti tevékenységét, illetve tervezett együttműködési megállapodásait, például a finn Nokiával.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Siemens haragosára vallottak a gyémántügyben

A gyémántügy néven elhíresült büntetőper tárgyalásán az egyik tanú azt állította, hogy a Siemens magyar érdekeltségeivel perben és haragban álló Farkas Imre vállalkozó fontos szerepet kapott egy fantomcég, a Voluta Kft. ügyvezetőjének kiválasztásában.

MTI Világ

Egymást áztatják a Siemens fejesei

A Siemens korrupciós botránya egyre inkább érinti az Európa egyik legtekintélyesebb ipari és elektronikai vállalatának számító cég jelenlegi és korábbi vezetőségét.

Gazdaság

Farkas Imre megmosolyogja a Siemens közleményét

A SATeLIT TV egykori tulajdonosa feljelentést tett a Siemens Rt. ellen. A nagyvállalat 'cserébe' jó hírnév megsértése miatt készül perelni Farkas Imrét. A volt tévétulaj szerint nevetséges blöff a Siemens fenyegetőzése, mely csupán arra jó, hogy eloszlassa a cég körül egyre gyűlő viharfelhőket.

MTI Itthon

Elkészült a vádirat a Siemens-ügyben

Már elkészült a vádirat abban az ügyben, amelyben a Siemens egyik volt magyarországi ágazati igazgatója is érintett - olvasható a Magyar Televízió Híradójának weboldalára pénteken feltett írásban. A portál híre szerint a Pest Megyei Főügyészségen megerősítették, hogy öt ember ellen emeltek vádat, s némelyikükre akár több éves börtönbüntetés is kiszabható, mivel a vesztegetés minősített esetéről van szó.

MTI Világ

A Siemens vezetőségéig nyúlik a korrupciós botrány

Már a Siemens vezetőségét "súrolja" a másfél hete kirobbant korrupciós botrány. Hétfői értesülések szerint a müncheni főügyészség a közeli jövőben arra készül, hogy kihallgassa Klaus Kleinfeldet, az egyik legtekintélyesebb európai, illetve német vegyes ipari és elektronikai cég, a Siemens igazgatótanácsának elnökét, a részvényesek pedig "tetőtől-talpig" terjedő átvilágítást követelnek.

Itthon

A Siemens-botrány hullámai

Lassan fél Európa zeng a német Siemens elektronikai cég botrányától, már Ausztriában, Olaszországban is próbálják visszakeresni a feketepénzek mozgását.

Sipos Anett Itthon

Hajléktalanok fantomcégei – újabb magyar Siemens botrány

Kutrucz László és Baráth László többedmagukkal évekig sikeres hajléktalanoknak számítottak: ügyvezetőkké avanzsáltak a Schrödl András kezdeményezésére alapított cégekben. Ügyfeleik között tudhatták a Siemenset is. A fedél nélküli ügyvezetőket a Nemzeti Nyomozó Iroda most okirat-hamisítással és sikkasztással vádolja.