szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz atomipari ágazat elveszítheti hagyományos kazahsztáni nyersanyagbázisát – figyelmeztetett a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz centrista elitlap.

A kazah állam tárgyalásokat folytat a japán Toshiba konszernnel az amerikai Westinghouse társaság tízszázalékos részvénypakettjének megvásárlásáról. A kazahok 2014-re teljes egészében le akarják állítani az uránszállítást a külpiacokra, beleértve az oroszországit is, és az amerikiaik révén megszerzett technológiák segítségével magas hozzáadott értéket képviselő készterméket, nem az orosz, hanem a nyugati szabványoknak megfelelő fűtőanyagot akarnak exportálni.

A Westinghouse a legnagyobb versenytársa az Atomenergoprom orosz állami holdingnak, amelynek alapító okiratát és igazgatótanácsának összetételét hétfőn hagyta jóvá Mihail Fradkov miniszterelnök. A Szergej Kirijenko, az orosz atomenergia ügynökség (Roszatom) vezette Atomenergoprom létrehozásával Oroszországban megjelenik a vertikálisan integrált struktúra, amely az egész technológiai láncolatot felöli.

Az amerikai technológiát választó Kazahsztán döntése azonban azt a veszélyt rejti magában, hogy az Atomenergopromnak nem áll majd elegendő nyersanyag a rendelkezésére, illetve elveszíthet előnyös szerződéseket új atomreaktorok megépítésére. A Westinghouse nagyon is érdekelt alternatív technológiák elterjesztésében, valamint a kazah uránkészletek felhasználásában.

Az orosz atomipart fájdalmasan érinti, hogy Kazahsztán elfordul a szovjet technológiáktól. A Roszatomot jól ismerő, névtelenül nyilatkozó szakértő a Nyezaviszimaja Gazetának ugyanakkor elmondta, hogy a Westinghouse-nak eddig nem sikerült a TVEL konszern által előállított fűtőanyag hasonmását kidolgozni, ezért a cseh és finn atomerőművek kénytelenek voltak visszatérni az orosz szállítókhoz. Emlékeztetett arra is, hogy a paksi atomerőműben francia technológia alkalmazása okozott üzemzavart, amelynek következményeit orosz szakértők számolták fel.

A japán Toshiba Corp. tavaly februárban jelentette be, hogy 5,4 milliárd dollárért felvásárolja a Westinghouse-t, a British Nuclear Fuels amerikai erőműrészlegét. A Toshiba úgy nyilatkozott, hogy kisebb befektetőket is "megtűr" maga mellett, valamivel több mint 51 százalékos részesedést kíván szerezni a Westinghouse-ban.

Kazahsztán és a Toshiba már júliusban megkötheti az üzletet. A Kazatomprom képviselői hangsúlyozták, hogy az uránszállítás célirányának az amerikai, az európai és az ázsiai piacokra való átterelése az üzleti fejlesztés stratégiai irányvonalává vált. Ahhoz, hogy Kazahsztán a világpiacon jelentős szerepet játszhasson, szüksége van a nyugati típusú reaktorokban használt üzemanyag előállításához alkalmazott technológiákra. A Kazatomprom ezért üzleti stratégiájának alapját a külföldi (nyugati) vállalatokkal való stratégiai partnerségben jelölte ki.

Kazahsztán idén a tervek szerint 7630 tonna természetes uránt termel ki, a termelés szintjét 2010-ig 15 ezer tonnára emelné, s ezzel lekörözné a világpiacot vezető Ausztráliát és Kanadát, amelyek jelenleg 24, illetve 28 százalékos részesedést hasítanak ki az össztermelésből. Oroszország éves természetesurán-szükséglete évi 17 ezer tonna, ebből 3200 tonna szükséges saját atomerőműveinek működtetéséhez. Oroszország jelenleg éves szinten 3100 tonna természetes uránt termel ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hat nagyhatalom tanácskozik az urándúsításról

Nagyhatalmi tanácskozást tartanak a héten Berlinben arról, hogy miként válaszoljanak Iránnak, amely az ENSZ BT határozatát semmibe véve folytatja az urándúsítást - hozták nyilvánosságra bécsi diplomáciai források kedden.