szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb radioaktív szivárgást gyanítanak a kasivazaki Kariva atomerőműből - jelentette a Kyodo japán hírügynökség.

Japán és a világ legnagyobb nukleáris létesítményét hétfőn rongálta meg a szigetországot sújtó, a Richter-skála szerint 6,8-os fokozatú földrengés. Az erőmű vezetői szerint a földmozgás következtében felborult mintegy száz egymásra rakott, alacsony radioaktivitású nukleáris hulladékot tartalmazó tartály, némelyiknek nyitva volt a fedele. A Kyodo úgy tudja, hogy ezt a balesetet csak kedden vették észre.

Kasivazaki közel volt a földrengés epicentrumához. A természeti csapás kisebb tüzet okozott az erőmű egyik elektromos transzformátorában, de csak 12 órával később jelentették az illetékesek, hogy radioaktív anyagot tartalmazó víz is kiszivárgott a rengés nyomán. A kiszabadult anyagot azonban ártalmatlannak, a "biztonsági határon belülinek" minősítették.

A városi hatóságok egyelőre nem nyilatkoztak az ügyről, míg az erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Co. szóvivője úgy nyilatkozott, hogy nincsen tudomása újabb radioaktív szivárgásról. Japán elektromos áramfogyasztásának mintegy 30 százalékát a Kariva atomerőmű adja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Hadügyérnő Japánban

Az 54 éves hölgy, Koike Juriko - korábban Abe Sinzo kormányfő nemzetbiztonsági tanácsadója - váltja a japán hadügyminiszteri poszton Kjuma Fumiót. Utóbbi azért kényszerült lemondani, mert "elkerülhetetlennek" nevezte, hogy az USA a második világháború utolsó szakaszában atombombát dobott le a szigetországra. A politikai botrány a legrosszabbkor jött Abe számára, aki a július

MTI Világ

Erős földrengések rázzák Japánt

Újabb erős földrengés rázta meg hétfőn Japán középső részét. A pár órával korábban lezajlott rengésekben ketten meghaltak, kétszázan megsebesültek.