szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irán ismét bejelentést tett a rakétatechnológia terén elért sikereiről, de nyugati szakértők általában kétellyel fogadják az efféle bejelentéseket. Nehéz ugyanis megállapítani a haladás tényleges mértékét.

Irán olyan rakétakísérletet hajtott végre hétfőn saját bejelentése szerint, amely hozzásegíti ahhoz, hogy kijusson a világűrbe.

Omid (Remény) típusú rakétát indítottak hétfőn Iránban. Az iszlám köztársaság ilyen hordozóeszközzel akarja Föld körüli pályára bocsátani a jövő évben első hazai gyártmányú kutatóműholdját - jelentette az iráni állami televízió, amely nem mutatott képeket az indításról, csak a sivatagi indítóállásban elhelyezett rakétáról.

Irán gyakran tesz bejelentéseket a rakétatechnológia terén elért sikereiről, de nyugati szakértők általában kétellyel fogadják ezeket. Hangsúlyozzák: Teherán ritkán közöl annyi részletet rakétaprogramjáról, hogy megállapítható lenne belőlük a haladás tényleges mértéke. Szerintük az iráni rakétatechnológia a máshonnan, főleg Kínából és Észak-Koreából beszerzett eszközök módosított változatain alapul.

Sok nyugati politikus aggódik Irán atomprogramja miatt, mert attól tartanak, hogy az iszlám köztársaság atomfegyver előállítására törekszik. Ebben az összefüggésben aggasztónak tartják az iráni rakétatechnológia fejlesztését is, hiszen a rakéták lehetnek az atomeszközök fő hordozóeszközei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az ENSZ BT igen közel az Irán elleni szankciókhoz

A Biztonsági Tanács öt állandó tagállamának és Németországnak a külügyminiszterei kedden Berlinben megállapodásra juthatnak az Iránt atomprogramja miatt sújtó újabb szankciókról - közölték Párizsban.