A szóban forgó törvénycikk szerint a külföldi diákoknak a tanév kezdetén vizsgázniuk kellene olasz nyelvből, s ha nem tudják teljesíteni a követelményeket, akkor külön osztályokba kerülnek, ahol megtanulhatnak olaszul. Vegyes osztályokba csak azután járhatnak, hogy megfelelő szinten elsajátították a befogadó ország nyelvét.
A törvénycikket az egyik jobboldali kormánypárt, a föderalista államberendezkedést mellett kardoskodó Északi Liga szövegezte meg. Az ellenzék a külföldi gyerekekkel szembeni botrányos diszkriminációnak tartja az intézkedést. "A törvénycikk sérti az egyenlőség alapelvét. Botrányos, mert a hátrányos megkülönböztetés áldozatai ebben az esetben gyerekek" - jelentette ki Piero Fassino, az ellenzéki Demokrata Párt (PD) vezetőségi tagja.
Az Északi Liga visszautasította a vádat. Érvelése szerint a külföldieknek induló osztályok jelentik az egyik módját annak, hogy elősegítsék a bevándorlók gyerekeinek társadalmi beilleszkedését, és útját állják a rasszizmusnak. A párt ezzel akarja megakadályozni, hogy az osztályokban akár felerészben olyan külföldi tanulók üljenek, akiknek sokszor hiányos az olasz nyelvtudásuk. A párt azt tartaná helyesnek, ha a bevándorló gyerekek aránya osztályonként nem haladhatná meg a 30 százalékot.
Az olasz iskolákba több mint egymillió külföldi gyerek jár, számuk az utóbbi öt évben megduplázódott a tantermekben, ami országos szinten a diákok 6 százalékának felel meg. Az Északi Liga évek óta kampányt folytat azért, hogy visszaszorítsa a bevándorló gyerekek létszámát a tantermekben. "Az a veszély fenyeget, hogy a migránsok nagy száma miatt a mi gyerekeink fogják külföldinek érezni magukat osztályaikban" - mondta nemrégiben Giampaolo Vallardi, a Treviso melletti Chiarano település polgármestere. Fel kell mérni a migránsok gyerekeinek olasz tudását, mielőtt beengedik őket (az osztályokba). Sok külföldi egy szót sem tud olaszul, ami erősen hátráltatja a tanulást az egész osztályközösségben - tette hozzá.
Nagy feltűnést keltett a minap egy közvélemény-kutatás, amelyet az Il Gazzettino című velencei újság közölt. A felmérésből kiderült, hogy az északi fejlett ipari régiókban, Venetóban és Friuli-Venezia Giuliában a szülők 27 százaléka szegregált osztályokat követel a külföldi diákoknak. Az olasz oktatási minisztérium adatai szerint a venetói diákok 9 százaléka külföldi, de néhány településen az arányuk eléri a 40 százalékot.
Olaszország: külön osztályban tanulnak a bevándorlók gyerekei
Az olasz képviselőház az iskolarendszer reformjáról szóló törvénycsomag keretében megszavazta, hogy indítsanak külön osztályokat a bevándorló családok gyermekeinek.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.