szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.

Most érkezett

Rendkívüli tanítási szünet egy szabolcsi faluban

Rendkívüli tanítási szünetet rendelt el január 9. és 16. között a nagykállói önkormányzati képviselő-testület a város iskoláiban szerdai ülésén - közölte Juhász Zoltán, a Nyíregyházával szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település MDF-es polgármestere. Az indoklás szerint döntésüket a gázellátás nehézségeire tekintettel hozták meg, mert a bizonytalan helyzetben nem lehet garantálni a megfelelő fűtést az oktatási intézményekben - mondta az önkormányzati vezető. Hozzátette: az esetlegesen várható gáznyomás-csökkenés a fűtési berendezéseket is károsíthatja, amit mindenképpen szeretnének elkerülni a nagy hidegben.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
19 20 21 22 23
27

Jöhet a korlátozás harmadik fokozata

Az MTI városházi forrásokból megtudta, hogy várhatóan még szerdán kiterjesztik a gázkorlátozást az úgynevezett harmadik fokozatra, az abban érintett szervezetekre. Várható az is, hogy csütörtökön megjelenik az az új szabályozás, ami szerint a jelenlegi ötnél több kategóriába sorolják a gázfogyasztókat.

Teljes gőzzel folyik a gázkitermelés

Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója azt mondta, a magyar gázkitermelés jelenleg napi 8 millió köbméter, ám a Mol arra törekszik, hogy ez rövid időn belül 9 millió köbméterre nőjön. Közölte: a földgázrendszer, a tárolókból való kivét, a szállítás és a kitermelés most 100 százalékos kapacitással működik, ami azonban csak két-három hétig tartható fenn, s bármilyen probléma esetén bármikor csökkenhet a rendszer kapacitása, illetve a felhasználható mennyiség.

Magyarország nem ad gázt Szerbiának

Magyarország saját ellátási gondjai miatt nem ad kölcsön gázt Szerbiának - nyilatkozta szerdán Újvidéken a szerb állami gázellátó vállalat vezetője, miután hazatért a magyar fővárosból. Dusan Bajatovics, a Srbijagas vezérigazgatója azért utazott Budapestre, hogy az országának nyújtandó segítségről tárgyaljon. Szerbia napi 10 millió köbméteres gázfogyasztásának mintegy 95 százalékát eddig az Ukrajnán és Magyarországon keresztül érkező orosz gáz fedezte, de a szállítás kedd délután óta szünetel.

Balázs Péter: az EU közös fellépésére lenne szükség

Az Európai Unió egységes fellépésére lenne szükség ahhoz, hogy a gázvitában a közösség hatni tudjon Oroszországra és Ukrajnára; erre azonban kevés az esély - mondta Balázs Péter, a Közép-európai Egyetem (CEU) tanára szerdán. Mint kifejtette, az Európai Unió sok mindent megtehet, ha egységes, azonban szétforgácsolódik az ereje, ha a tagállamok külön-külön próbálkoznak. Ugyanakkor az egység nem a kis és periférikus országokon múlik, hanem szükség van úgynevezett "kritikus tömegre", amely a szakértő szerint akkor valósulhat meg, ha legalább három nagy tagállamot meg lehet nyerni az ügyben. Példaképpen azt említette, hogy egy német-francia-lengyel összefogással már "el lehetne indulni valamerre". Ha kialakul ilyen "kritikus tömeg", akkor ahhoz folyamatosan csatlakoznának a többiek.

Balázs Péter felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy csak a valódi egységes akarat segíthet, mert az unió "repedéseit" a közösségen kívülről azonnal megérzik. Hozzáfűzte: kevés esélyt lát e közös fellépésre, mert rövid távon jobban érvényesülnek az egyes tagállamok különérdekei. Most értékelődik fel igazán a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezeték - hangsúlyozta az egyetemi tanár; megjegyezve: nem helyesek azok az érvelések, amelyek e kettőt megpróbálják egymással szembeállítani, hiszen ezek nem zárják ki egymást.

Az EU diplomáciai lehetőségeiről szólva elmondta: először külügyminiszteri tanácskozásra vagy akár egy EU-csúcstalálkozóra lenne szükség, azután a soros elnöki tisztet betöltő ország - jelen esetben Csehország - továbbíthatná a közös üzenetet. Ha ránézünk a térképre, látható, hogy jelenleg az orosz gáz szinte minden vezetéke Ukrajnán keresztül érkezik Európába, ezért alapvető, hogy mindkét országgal jó viszonyt alakítson ki az Európai Unió - emelte ki Balázs Péter. Hozzátette: tágabb, stratégiai szomszédságpolitikát kellene szem előtt tartani, és minden diplomáciai eszközt bevetni Kijevben és Moszkvában egyaránt.

A visegrádi négyek kormányfői a gázválságról tanácskoznak

A visegrádi négyek kormányfői találkozót tartanak csütörtökön Pozsonyban, hogy megvitassák az orosz-ukrán gázválság nyomán kialakult helyzetet - jelentette be a lengyel kormány szerdán. A lengyel, a cseh, a magyar és a szlovák miniszterelnök január 8-án délután találkozik Pozsonyban Donald Tusk lengyel kormányfő kezdeményezésére - állt a varsói hivatalos közleményben. A V4-országok közül jelenleg már csak Lengyelországba érkezik orosz gáz Fehéroroszországon keresztül. Az Ukrajnán keresztül Magyarországra, Csehországba és Szlovákiába irányuló szállítások kedd óta szünetelnek - írta az AFP francia hírügynökség.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ott lesz csütörtökön a visegrádi négyek kormányfői találkozóján Pozsonyban, amelyen az orosz-ukrán gázválság nyomán kialakult helyzetet vitatják meg - erősítette meg szerdán a kormányszóvivő. Daróczi Dávid közölte: Gyurcsány Ferenc a tanácskozáson ugyanolyan kezdeményező lesz, mint az elmúlt napokban a diplomáciai tárgyalásokon, hiszen részben neki is köszönhető, hogy az Európai Unió a korábbinál keményebben lépett fel a gázellátás garantálása érdekében.

Mégsem lesz munkanap szombat

Daróczi Dávid kormányszóvivő tájékoztatása szerint az OÉT-en mind a három oldal egyetértett azzal, hogy ez a döntés szavatolhatja leginkább a gázellátás biztonságát. Helyette március 28-án lesz munkanap.

MEH: kevéssé hat az árakra az importgáz-kimaradás

A Magyar Energia Hivatal (MEH) előzetes értékelése alapján a földgáz és a villamos energia árára nem hat számottevően a gázkorlátozás, egyes, például a villamos energiai egyetemes szolgáltatás területén pedig nem is jelenik meg közvetlenül. Közleményük szerint ugyanakkor a hatás számszerűsítéséhez több szempont vizsgálata is szükséges, így például az importgáz kiesése miatt a kereskedelmi és stratégiai tárolókból felhasznált többletgáz értéke, illetve a kiesett importgáz árához való viszonya. A tárolókba a fűtési szezon után visszapótlandó gáz ára, valamint a korlátozás által érintett erőműveknél kiesett gáz költsége és az általuk - a gáz helyett - felhasznált kőolajtermék értéke közötti különbség is fontos tényező.

További elemként figyelembe kell venni az erőművek átállításának körülményeit, így például a hatásfok különbséget, az egyszeri átállítási költségeket, a széndioxid kvóta költségeket, s a kereskedelmi szerződések erre vonatkozó rendelkezéseit. Az árhatásokat befolyásolja az is, hogy a jelenlegi helyzet meddig marad fenn, s hogyan alakulnak a piaci, kereslet-kínálati viszonyok. A MEH közölte azt is: információs telefonvonalat működtet azon földgázfogyasztók számára, amelyek saját korlátozásukkal kapcsolatban kérdezni szeretnének. A budapesti telefonszám: 459-77-88.

Gázhiány a cégeknél

Szerdán délután két órától a korábbi gázmennyiség 20 százalékát kapja meg a tatabányai Suoftec Kft., ezért leállították a termelést és a dolgozókat ideiglenesen szabadságra küldték. Kénytelen volt csökkenteni a termelést szerdán a Pick Szeged Zrt. us, a cég központi telephelyén leállították a sertésvágást is. Reggel nullára kellett csökkenteni a földgázvételezést a Pannontej Zrt. zalaegerszegi és répcelaki telephelyén, délután azonban újraindulhatott a kényszerűségből leállított termelés.

A külügy a nagykövetekhez intézett kérést

Az orosz és az ukrán fél "határozott és előremutató lépéseit" kérte a gázszállítás felújításáért Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára, amikor szerdán konzultációra fogadta az orosz, az ukrán, a szerb és bosznia-hercegovinai budapesti nagykövetet - közölte a külügyi szóvivő.

A Külügyminisztérium a külön-külön megtartott egyeztetésekre az Ukrajnán keresztül Magyarországnak szánt orosz gázszállítmányok leállítása miatt tartott igényt - olvasható Szelestey Lajos közleményében. Mint írta, az államtitkár asszony tolmácsolta a magyar kormány és a magyar közvélemény aggodalmát a kialakult válságos helyzet miatt.

1
19 20 21 22 23
27
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!