szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tibeti bíróság eddig összesen 76 embert ítélt el jogerősen a tavaly márciusi lhászai zavargások kapcsán - közölte szerdán Nyima Cering, a Tibeti Autonóm Terület Népi Gyűlése állandó bizottságának vezetőhelyettese.

Az elítélteken kívül további 953 gyanúsítottat tartanak fogva, akiket többek között rablással és gyújtogatással vádolnak. Nyima Cering kijelentette, hogy a lhászai rendzavarás az ország szuverenitását befolyásoló esemény volt, egy felelős kormánynak pedig kötelessége megvédeni alkotmányát és szuverenitását. Hozzátette, hogy a kínai kormány az incidens kezelése során a lehető legnagyobb mértékben fékezte az indulatokat, és a rendfenntartó erők nem használtak éles lőszert.

A tibetieknek semmi okuk arra, hogy lemondjanak hagyományos újévi ünnepükről - mondta Nyima Cering arra reagálva, hogy egy illegális csoport a tavaly márciusi eseményre való megemlékezésre és az ünnepségsorozat bojkottjára ösztönzi a helyieket. Tibetben az újévi ünnepek február 23-án kezdődnek, és egy hétig tartanak.

"A közelmúltban néhány ország, illetve város a dalai lámának díszpolgári címet adományozott, illetve különféle formában fogadta őt, és ezzel súlyosan beavatkoztak Kína belügyeibe. Kína reméli, hogy tetteiket az érintettek átgondolják majd, és nem sértik meg Kínát, valamint a kínai népet" - hangsúlyozta a tisztségviselő.

A tavaly március 14-én Lhászában kitört zavargásokban 18 polgári személy és egy rendőr meghalt, több százan megsebesültek. A zavargások résztvevői felgyújtottak hét iskolát, öt kórházat és 120 lakást, 908 boltot fosztottak ki, s 84 gépkocsi vált miattuk a lángok martalékává. A hatóságok a közvetlen anyagi kárt 320 millió jüanra (10,5 milliárd forintra) becsülik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Riadókészültség Tibetben

Riadókészültségbe helyezték a rendőrséget Tibet fővárosában, Lhászában egy buddhista vallási ünnep első napján, amelyre zarándokok tömegei érkeztek.

MTI Világ

Szili Kínában: a gazdasági érdek fontosabb, mint Tibet

Szili Katalin szerint kínai látogatását semmilyen módon nem befolyásolta a Tibetről szóló politikai nyilatkozat körüli vita, akkor is elutazott volna az ázsiai országba, ha a határozatról időközben szavaz a parlament. Az Országgyűlés elnöke erről kínai útjának kezdetén nyilatkozott vasárnap.

MTI Világ

A kínai hadsereg hétfőn 140 tibeti tüntetőt lelőtt?

A dalai láma azzal vádolta meg a kínai hadsereget, hogy augusztus 18-án tibeti tüntetőkre nyitott tüzet, aminek következtében 140 ember vesztette életét. A vallási vezető szerint ugyanakkor ez az adat ellenőrzésre szorul.