szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Borisz Tadics szerb elnök csütörtökön tagadta, hogy Szerbia a kilencvenes évek politikáját alkalmazná Koszovóval szemben, s kijelentette: Belgrád nem akarja megakadályozni Koszovó csatlakozását bizonyos nemzetközi pénzügyi szervezetekhez.

Az Olli Rehnnel, az EU bővítési biztosával folytatott megbeszélés után nyilatkozó államfő Hasim Thaci koszovói kormányfőnek arra a kijelentésére reagált, amely szerint Szerbia "teljes mértékben soviniszta" politikát folytat a magát függetlennek tartó volt tartománnyal szemben. Thaci a koszovói függetlenség egyoldalú kikiáltásának egyéves évfordulóján az AFP-nek nyilatkozva ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Belgrád szakít a milosevici idők mentalitásával, s eljön az az időszak, amikor Koszovó és Szerbia mint két független állam tart fenn kapcsolatot.

Tadics elutasította a régi idők politikájának továbbélésére vonatkozó vádat, és leszögezte: országa semmilyen módon sem kívánja akadályozni, hogy Koszovó csatlakozzon bizonyos nemzetközi pénzügyi szervezetekhez. Belgrád szerinte már a Koszovó leendő státusáról folytatott tárgyalások idején is ezt javasolta.

A szerb államfő, aki - országa más vezetőihez hasonlóan - minden nyilatkozatában következetesen elutasítja a koszovói függetlenség elismerését, azt mondta, hogy országa számára a konstruktivitás a gyakorlatiasságot jelenti. Azt, hogy olyan megoldásokat találjanak vitás kérdésekre, amelyek senkit sem fenyegetnek - sem a szerb államot, sem a Koszovóban élő szerbeket és albánokat.

Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy az esetleges tárgyalásokkal kapcsolatos belgrádi és pristinai álláspont egyelőre kibékíthetetlennek látszik. Szerb részről azt mondják, hogy hajlandóak gyakorlati kérdésekről beszélni, ám Szerbia szuverenitása és területi épsége kétségbevonhatatlan, vagyis szó sem lehet a koszovói függetlenség elismeréséről. A pristinai albán vezetők ezzel szemben ragaszkodnak ahhoz, hogy Koszovó függetlensége befejezett tény, amit nem lehet kétségbe vonni.

Olli Rehn EU-biztos kijelentette, hogy Szerbia EU-integrációja független Koszovó státusától. A politikus azzal kapcsolatban, hogy 22 EU-tagállam már elismerte a volt szerb tartomány egy évvel ezelőtt kikiáltott önállóságát, úgy nyilatkozott, hogy az Unió Bizottságának, mint közös irányító testületnek nem feladata állást foglalni Koszovó státusával kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Január 21-én jön létre az új Koszovói Biztonsági Erő

Január 20-ikán feloszlatják a 3500 fős Koszovói Védelmi Hadtestet (KPC), másnap pedig megalakul a NATO által kiképzett, több etnikumú Koszovói Biztonsági Erő (KSF) - közölte szerdán Brüsszelben James Appathurai NATO-szóvivő.

MTI Világ

A szerb elnök tiltakozik a koszovói hadsereg ellen

Boris Tadics szerb államfő az ENSZ és a NATO főtitkárának írt levélben tiltakozott csütörtökön az ellen, hogy megalakult az önálló koszovói hadsereg magjának tartott Koszovói Biztonsági Erő.

MTI Világ

Szerb tiltakozás Koszovóban

Két Koszovó és Szerbia közti határátkelőt zártak le ideiglenesen koszovói szerbek tiltakozásul az EU irányítása alatt álló rendőri és igazságügyi erő, az EULEX helyi szerepvállalása ellen.