szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kurmanbek Bakijev kirgiz elnök aláírta pénteken az Egyesült Államok által használt Manasz légi támaszpont bérleti szerződésének felmondását.

Az elnöki aláírás és a hivatalos értesítés után az amerikai erőknek hat hónapon belül kell távozniuk a bázisról, amelynek az Afganisztánban harcoló amerikai erők ellátásában jutott eddig jelentős szerep. A kirgiz külügyminisztérium pénteken közölte: jegyzékben értesítette Tatiana Gfoeller amerikai nagykövetet a szerződés felmondásáról - közölte a tárca közleményben. A kirgiz parlament csütörtökön szavazta meg a bérlet felmondásáról szóló törvényt.
 
Bakijev azután jelentette be a támaszpont bezárásának szándékát, hogy Oroszország több mint kétmilliárd dollárnyi segélyt, illetve hitelt ígért a hónap elején Kirgizisztánnak. A kormányzó Ak-Dzsol párt által uralt parlamentben fölényesen érvényesült az elnöki akarat (78 támogató szavazat egy ellenében), de a kirgiz ellenzék bírálja Bakijevet ezért a döntéséért, és azzal vádolja, hogy kiárusítja az országot Moszkvának. Moszkva és Biskek egyébként egyaránt tagadja, hogy a megígért orosz segélynek köze lenne Bakijev döntéséhez.
 
Manasz az utolsóként megmaradt amerikai légi támaszpont a közép-ázsiai térségben. Elvesztése problémát jelenthet Barack Obama amerikai elnök ama tervének megvalósításában, hogy további csapatokat küld Afganisztánba a tálibok elleni harcra.
 
A Manasz támaszpont bérleti szerződésének felmondása miatt a NATO és a legnagyobb afganisztáni katonai kontingenssel rendelkező Egyesült Államok próbál alternatív útvonalakat kiépíteni a térségben. Tádzsikisztán és Üzbegisztán beleegyezett abba, hogy átengedi a területén a NATO nem katonai szárazföldi és vasúti szállítmányait - közölte egy amerikai katonai parancsnok pénteken a tádzsik televízióban.
 
"Tádzsikisztán lehetővé tette, hogy (a NATO) használja vasútvonalait és közútjait az Afganisztánba történő nem katonai áruk szállítása céljából" - mondta Mark Harnitchek ellentengernagy, a szállítási parancsnokság főtisztje. "Megszereztük Üzbegisztán hozzájárulását is a tranzithoz" - fűzte hozzá.
 
A tábornok szerint heti 50-200 konténert szállítanak Üzbegisztánba, s onnan tovább Tádzsikisztánba. "Tádzsikisztán (szerepe) nagyon lényeges, mert ez az ország fekszik legközelebb (afganisztáni) támaszpontjainkhoz" - mondta.
 
Egy korábbi amerikai közlés szerint a szállítmányokat - többek között építőanyagot, gyógyszereket, vizet - Oroszországon és Kazahsztánon át vasúton juttatják el Üzbegisztánba.
  
Az alternatív útvonalak keresését az is szükségessé tette, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a Pakisztánon át vezető utánpótlásvonalakon a konvojok elleni támadások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

OS Autó

Bajba kerülhetnek Görögországban a magyar kamionosok

A külügyminisztérium felhívja mindazok figyelmét, akik a napokban közúton vagy tengeri úton mennek Görögországba, hogy a görög teherfuvarozók szakszervezete az országhatár jó néhány pontján - a többi közt a feketén dolgozó külföldi szállítmányozók elleni tiltakozásul - az adott helyeken meghatározatlan időre lezárta a vámhivatalokhoz vezető utakat.

hvg.hu Tech

Túllőtt a célon Obama: Amerika még többet akar

Szögesdróton keresztül kell vontatnia Obamának az amerikai szövetségi kormány bürokrata államigazgatását, ha tényleg a 21. századba akarja magával vinni őket, a web bevonása pedig számos társadalmi és törvényhozási hátulütővel jár. Az új elnöktől a csodát várják, az amerikai szakértők pedig számos publikus jótanáccsal látták el környezetvédelemtől a bombagyártásig. Összeállításunk a Wired cikkei alapján készült.

MTI Világ

Lemondott a lett kormány

Lemondott az utóbbi időben egyre népszerűtlenebbé vált lett kormány, Valdis Zatlers államfő pedig elfogadta a kabinet távozását.