szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A II. Vatikáni Zsinat határozatait elutasító Szent X. Pius Testvériség nevű ultrakonzervatív vallási csoport rehabilitálása ellen állt ki a német katolikus püspöki konferencia elnöke.

Robert Zollitsch freiburgi érsek a püspöki konferencia tavaszi közgyűlését megnyitó beszédében élesen bírálta a Pius testvériséget, közvetve azt az álláspontot fogalmazva meg, hogy a csoportnak nincs helye a katolikus egyházban. A Szent X. Pius Testvériséghez tartozik az a holokausztot tagadó Richard Williamson püspök is, akinek egyházi kiközösítését - három további püspökkel együtt - XVI. Benedek pápa a közelmúltban feloldotta, ami egyházi és világi körökben is felháborodást, illetve tiltakozást váltott ki.

"Amennyiben a püspökök, illetve a Pius testvériség nem hajlandók elismerni a II. vatikáni zsinat határozatait, illetve a pápa  utasításait, akkor nincs helyük a katolikus egyházban" - szögezte le Zollitsch, aki elődjével, Karl Lehmann mainzi püspökkel együtt kezdettől fogva elítélte Williamson holokauszttagadó nézeteit, illetve a püspök kiközösítésének feloldását.

A 25 millió német katolikus "csúcsszervezetének" vezetője bejelentette: a jövő héten Rómába utazik, hogy találkozzon a pápával. XVI. Benedeket tájékoztatni kívánja arról, hogy a német katolikusok mit gondolnak az említett témákról - fűzte hozzá Zollitsch.

A holokauszt említése közben a német katolikus egyházon belül is heves vitához vezetett. Közvetlenül a püspöki konferencia közgyűlésének megnyitása előtt Robert Zollitsch bírálta Walter Mixa augsburgi püspököt, aki párhuzamot volt az elmúlt években történt abortuszok növekvő száma és a holokauszt között. A holokauszt olyan egyedülálló "borzalom", amit nem lehet semmi mással összehasonlítani - fogalmazott Zollitsch, aki az augsburgi püspököt közvetve kijelentésének visszavonására szólította fel.

A regensburgi államügyészség ugyancsak hétfőn cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint határozat született volna Richard Williamson Németországnak történő kiadatásának kérelmezéséről. Az ügyészség hetekkel ezelőtt uszítás vádjával eljárást indított a holokauszttagadó tradicionalista püspök ellen, de egyelőre semmilyen határozat nem született - nyilatkozta Edgar Zach főügyész, utalva arra, hogy a vizsgálat minden valószínűség szerint még hónapokig eltart.

Williamson néhány hónappal ezelőtt Regensburg közelében - egy szeminárium résztvevőjeként - adta a svéd televíziónak a korábbról is ismert holokauszttagadó nézeteit megerősítő, hatalmas botrányt kiváltó nyilatkozatot. A holokauszttagadás Németországban többéves börtönnel sújtható bűncselekménynek számít, ezzel szemben Nagy-Britanniában - ahol Williamson most tartózkodik - nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Eli Wiesel Williamson újabb kiátkozását sürgeti

A Nobel-békedíjas Elie Wiesel úgy vélekedett, "nem elegendő", hogy XVI. Benedek pápa elítélte az antiszemitizmust és a holokauszttagadást, "a tettek mezejére lépve" újra ki kell tagadnia az integrista Richard Williamson püspököt.

MTI Világ

A pápa felülbírálta elődje exkommunikáló döntését

XVI. Benedek pápa úgy döntött, hogy megsemmisíti a Marcel Lefebvre francia érsek köré tömörült integrista püspökök kiközösítését, amelyet még 1988-ban II. János Pál pápa rendelt el - közölte az Il Giornale című olasz napilap.

Vélemény

Újra kiátkozzák? Williamson püspök, a Holokauszt tagadó

XVI. Benedek pápa amerikai zsidó szervezetek vezetőivel tartott minapi megbeszélése után félreérthetetlenül leszögezte: a holokauszt tagadása tűrhetetlen és elfogadhatatlan. Különösen azoknak kell ezt belátniuk, akik a Szentírás üzenetét hirdetik. Ugyanakkor pár héttel ezelőtt a Vatikán a Holokausztot tagadó (nézetei miatt II. János Pál idején kiközösített) püspök, Richard Williamson rehabilitálásával borzolta a demokratikus nagyközönség idegeit. Ellie Wiesel most ismét kiátkozását követeli.