szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Noha a phenjani törvényhozás lényegében pecsétnyomó gépezetként működik, a szavazás ráadásul formalitás abból a szempontból, hogy szavazókörönként egy - az állampárt által kiválasztott - jelölt indul, külföldi megfigyelők ezúttal odafigyelnek a voksolásra, mert burkolt jelek utalhatnak majd arra, Kim Dzsong Il kit szán utódának.

A választásokat eredetileg tavaly augusztusban kellett volna megrendezni, de elhalasztották. Ezzel egyidejűleg a "Kedves Vezető" hosszú időre eltűnt a nyilvánosság elől, aggodalmat váltva ki. A kommentárok rámutattak, hogy a 67 éves diktátor váratlan halála zűrzavart okozna, megingatná a nyomorgó, feltételezések szerint atomfegyverrel rendelkező országot.

Öt éve 99 százalékos részvétellel választották meg a Legfelsőbb Népi Gyűlés 687 tagját a hivatalos adatok szerint. Rendszerint a voksolást követő napon közlik a megválasztott képviselők névsorát.

A kommunista rezsimre egyre növekvő nyomás nehezedik, hogy tegyen le arról a tervéről, hogy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát indít. A napokban tovább nőtt a feszültség a két Korea között, miután Phenjan közölte, nem garantálja a dél-koreai polgári repülőgépek biztonságát, ha azok határai közelében haladnak el a hétfőn kezdődő, szokásos dél-koreai-amerikai hadgyakorlat ideje alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!