szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tudott államfőt választani a szerdán tartott második szavazási fordulóban sem a moldovai parlament, ezért az alkotmány értelmében fel kell oszlatni a törvényhozást.

A 2001 óta hatalmon lévő moldovai kommunisták ugyan megnyerték áprilisban a parlamenti választásokat, de az államfőjelöltjük megválasztásához szükséges 61 helyett csak 60 mandátummal rendelkeznek a 101 tagú parlamentben. Az elnökválasztás első, május 20-án tartott menetében egy szavazat hiányzott ahhoz, hogy Zinaida Greceaniit, a jelenlegi ügyvezető kormányfőt megválasszák. Mivel a második próbálkozás is kudarccal ért véget, ezért új általános választásokat kellene kiírni.

Vladimir Voronin leköszönt államfő szerint, - akit nemrégiben választottak meg a parlament elnökévé - a kommunisták készek lennének egy újabb választásra, de ez nem tenne jót az országnak. Voronin a kudarccal zárult második szavazás után javasolta, hogy Zinaida Greceanii maradjon a miniszterelnök. Felolvasott egy dokumentumot a képviselőknek, amelyben indítványozta, hogy a honatyák egy hét múlva vizsgálják meg Greceanii jelölését a miniszterelnöki tisztségre, valamint a kormányprogramot, majd berekesztette a törvényhozás ülését.

Bár az áprilisi választást az Európai Unió, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és a Független Államok Közössége egyaránt tisztességesnek minősítette, zavargások törtek ki Chisinauban. A demonstrálók felgyújtották az elnöki palotát és rezidenciát. Voronin az alkotmány értelmében már nem indulhat harmadszorra az államfői tisztség megszerzéséért. Reményei szerint a parlament elnökeként maradhat továbbra is a hatalomban.

Az új választásokat a parlament feloszlatását követő három hónapon belül kell megtartani. A törvény azonban nem írja elő a parlament feloszlatásának időpontját. Voronin, aki házelnökként továbbra is gyakorolja az államfői teendőket, már most jelezte, hogy mindaddig nem oszlatja fel a törvényhozást, amíg a képviselők nem erősítik meg az új kormányt. A szerdai választási forduló eredményének a kihirdetése után Voronin kijelentette: nincsenek meg a feltételek a parlament feloszlatásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az EU felszólítása Moldovának

Az Európai Unió bizottsága szombaton felszólította Moldova politikusait, hogy „kerüljék az erő és a provokatív retorika alkalmazását”, továbbá tartsák tiszteletben az alapvető szabadságjogokat.

MTI Világ

Milyen következményei vannak a rossz moldáv-román viszonynak?

Az áprilisi moldovai parlamenti választásokat követően jelentősen megromlottak a román-moldáv diplomáciai kapcsolatok, amelyek hosszú távon súlyosan érintik a két ország gazdaságát is - írja szerdai számában a Krónika című romániai napilap.

MTI Világ

Sikertelen államfőválasztás a moldovai parlamentben

Nem sikerült államfőt választania szerdán a moldovai parlamentnek, így május 28-án kénytelen ismét összeülni. Egy szavazat hiányzott ahhoz, hogy a kommunista párt jelöltjét, Zinaida Greceaniit, jelenlegi kormányfőt megválasszák.

MTI/hvg.hu Világ

Fordulat Moldovában, nincs abszolút többségük a kommunistáknak

Mégsem szereztek abszolút többséget a kommunisták a moldovai parlamenti választásokon, a hivatalos végeredmény a liberálisoknak kedvez. A tüntetések már három napja tartanak, az ország vezetése azt gyanítja, Románia gerjeszti a feszültségeket. Az ügyészség "államcsínykísérlet" címén indított eljárást.

MTI Világ

Lemondott a kormány Moldovában

Lemondott a moldovai kormány - jelentette be Zinaida Greceanii miniszterelnök hétfőn, egy hónappal a parlamenti választások után. Az április 5-i választást követően az ellenzék csalással vádolta a kormányt, s az általa szervezett tiltakozások zavargásokba torkollottak.