szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai muzulmánok üdvözölték Barack Obama csütörtöki kairói beszédét, amelyben az elnök új kezdetet szorgalmazott az Egyesült Államok és a muzulmán világ között.

Az amerikai muzulmánok véleménye szerint Obama a muzulmán világhoz intézett első beszédében fontos lépést tett a helyes irányban. Az Egyesült Államokban sok muzulmán egész éjszaka fennmaradt, vagy már csütörtökön kora reggel felkelt, hogy megnézze az élő közvetítést az elnöknek a Kairói Egyetemen mondott beszédéről.

Az amerikai muzulmánok egyik legnagyobb jogvédő szervezete, az Amerikai-Iszlám Kapcsolatok Tanácsa (CAIR) elragadtatva nyilatkozott Obama üzenetéről, a csoport szerint az elnök átfogó, kiegyensúlyozott, őszinte beszédet mondott. Az üzenet fordulópontot jelenthet Amerika és az iszlám világ közötti megromlott kapcsolatok történetében.

A CAIR hangsúlyozta: az, hogy Obama a Koránból idézett részleteket a sokszínűséggel, az igazsággal és az emberi élet szentségével kapcsolatban, azt mutatja, az elnök elismeri az iszlám szerepét az általános emberi értékek kialakulásában.

A CAIR külön üdvözölte, hogy Obama kijelentette, az iszlám Amerika része, és kiállt a vallásos ruhaviselethez, egyebek mellett az iszlám fejkendő, a hidzsáb viseléséhez való jog mellett. A szervezet közölte, támogatja az elnök felhívását a vallásos szélsőségesség elutasítására.

Syed Mehdi, a chicagói muzulmán közösség egy tagja szerint egyetlen elnöki beszéd nem fog javítani a muzulmánok helyzetén, de úgy érzi, Obama hidat akar építeni. Az Egyesült Államokban több millió muzulmán él; Obama szónoklatában egyebek mellett a kisebbségnek az amerikai történelemben játszott fontos szerepéről is beszélt.

Ari Fleischer viszont, aki George W. Bush elnöksége idején a Fehér Ház szóvivője volt, bírálta Obama üzenetét azon az alapon, hogy az szerinte túlságosan kiegyensúlyozott volt.

Fleischer a CBS News hírcsatornának kifejtette: Obama beszéde nagyszerű volt, de csak papíron, a valóság más hangnemet követel az amerikai elnöktől. Azt mondta, Washington politikája nem lehet kiegyensúlyozott, annak az oldalára kell állnia, aki a terrorizmus ellen küzd.

A korábbi szóvivő szerint amikor Obama arról beszélt, hogy a jelenlegi gázai humanitárius válság nem szolgálja Izrael biztonságát, elmulasztott rámutatni arra, hogy Izrael kivonult Gázából, a humanitárius krízist a palesztinok és a Hamász magatartása idézte elő.

Fleischer elmondta, hogy Izrael a gázai kivonulásért cserébe naponta rakétákat kap. Bár a beszédek hasznosak, azoknál fontosabbak a biztonsági szempontok azok számára, akikre a rakéták hullanak. Leszögezte, a béke felé vezető út első lépéseként be kellene szüntetni a terrorista támadásokat, máskülönben Izrael természetesen mindent meg fog tenni saját biztonsága védelmében. Amerika is így járna el - hangsúlyozta a volt szóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hamászos békülékeny levele Obamának

Békülékeny hangnemű írásban üdvözölte a Gázai övezetet irányító Hamász radikális palesztin szervezet egyik vezetője az amerikai elnöknek a muzulmán világgal kapcsolatos kijelentéseit.

MTI Világ

Izrael tart Obama kairói beszédétől

Izrael bízik abban, hogy Barack Obama amerikai elnök nem a zsidó állam kárára kezdeményez kibékülést a muzulmán világgal csütörtöki kairói beszédében - jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egyik bizalmasa.