szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Feldolgozott urán nyomaira bukkantak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei egy szíriai kutatóreaktorban a szervezet pénteki közlése szerint.

A szakosított ENSZ-szerv munkatársai az arab ország fővárosában, Damaszkuszban, egy kisebb létesítményben találták meg be nem jelentett uránrészecskék nyomát.

Ez a második olyan helyszín Szíriában, ahol a NAÜ-szakemberek urán nyomaira bukkannak. Az első az a létesítmény - feltehetően egy atomreaktor - volt a kelet-szíriai sivatagban, amelyet az izraeli légierő 2007 szeptemberében lebombázott. Szíria mindmáig nem tárta föl, honnan származnak az itt kimutatott uránrészecskék és grafitnyomok.

Az arab ország a damaszkuszi kutatóreaktor esetében sem nem adott kielégítő magyarázatot a kémiai elem jelenlétére, illetve eredetére. A NAÜ most azt vizsgálja, van-e kapcsolat az al-kibari létesítmény romjainál talált uránrészecskék és a nemrégiben Damaszkuszban fellelt nyomok között.

Az újabb fejlemény nyomán várhatóan felerősödnek azok az aggodalmak, amelyek szerint Szíria észak-koreai segítséggel titkos nukleáris tevékenységet végez.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Netanjahu kész tárgyalni Szíriával

Az amerikai látogatásáról hazatérő izraeli kormányfő kijelentette szerdán, hogy kész azonnal, és feltételek nélkül béketárgyalásokat kezdeni Szíriával.

hvg.hu Világ

Urángyártás nyomai Szíriában

Mesterségesen előállított urán nyomaira bukkantak a Nemzetközi Atomenergiaügynökség, az IAEA emberei Szíriában, méghozzá abban a nukleáris üzemben, amelyet 2007-ben Izrael bombázott.