szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) azzal a kéréssel fordult egy szövetségi bíróhoz, hogy ne rendelje el a terrorgyanús személyek vallatásával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatalát, mivel ez a lépés rendkívül súlyos nemzetbiztonsági károkat okozna.

Leon Panetta CIA-igazgató 24 oldalas levélben hozta Alvin Hellerstein New York-i szövetségi bíró tudomására: túl sokat feltárna az Egyesült Államok terrorellenes tevékenységéről, ha nyilvánosságra hoznák a CIA belső üzenetváltásait.

A CIA-igazgató az Amerikai Polgárjogi Szövetség (ACLU) nevű jogvédő csoport által indított peres eljárásban fordult a bíróhoz. A Fehér Ház a per egy korábbi döntése alapján tette közzé korábban a Bush-kormány egyes feljegyzéseit a durva vallatási módszerekről - köztük a hírhedtté vált fullasztásos technikáról - és azok jóváhagyásáról, ami széles körű politikai vitát váltott ki. Ugyancsak vita kezdődött a terrorgyanús személyekkel szembeni durva bánásmódról készült titkos fotók közzétételéről, amit az Obama-kormány elutasított. Az elnök közölte: a fotók közzététele szítaná az Amerika-ellenes érzelmeket, és ezáltal veszélyt jelentene az Irakban és Afganisztánban szolgáló amerikai katonákra nézve.

Leon Panetta levelében közölte: a szóban forgó okmányok nyilvánosságra hozatala rendkívül súlyos nemzetbiztonsági kockázattal járna, ugyanis "ellenségeink tudomást szereznének arról, hogy mit tudtunk róluk, és mikor, bizonyos esetekben hogyan szereztük meg az információkat". A CIA-igazgató részletek említése nélkül kifejtette: a CIA táviratok részletesen leírják a terrorgyanús személyekkel szemben alkalmazott technikákat, a tőlük nyert értesüléseket, valamint azt, hogy mi az, amit a CIA még nem tudott a vallatások idején.

Az ACLU által indított eljárásban ugyancsak vitatéma a bírálók által kínzásnak tekintett vallatási eljárásokról készített CIA-videók megsemmisítése. Kormányzati tisztviselők korábban azt mondták, tucatnyi felvétel készült az úgynevezett kiterjesztett vallatási módszerek alkalmazásáról. Panetta bírósági beadványában azt közölte, hogy a CIA 92 ilyen videót semmisített meg. Az ACLU magyarázatot követelt a videók megsemmisítésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!