szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz-fehérorosz tejháborúnak vége: a két fél szerdán Moszkvában dokumentumokat írt alá, amelyek értelmében június 18-tól, vagyis csütörtöktől felújítják az Oroszországba irányuló fehérorosz tej- és tejtermékexportot - közölte szerdán este Moszkvában Gennagyij Onyiscsenko és Szemjon Sapiro. Ezzel azonban a viszályok még nem zárultak le.

Onyiscsenko, Oroszország tiszti főorvosa, aki június elején megtiltotta több száz termék importját és a már beérkezett áru forgalmazását, kijelentette: Szemjon Sapiro fehérorosz mezőgazdasági és Vaszilij Zsarko egészségügyi miniszterrel olyan megállapodást értek el, amely kielégíti mindkét felet. A megállapodás nyomán Fehéroroszország eltörölte az orosz határon bevezetett, szigorított vámellenőrzést - jelentették be Minszkben.

A tilalom a Fehéroroszországból érkező tej- és tejtermék import szinte egészére vonatkozott, és Onyiscsenko azzal indokolta, hogy a fehérorosz cégek nem teljesítik a decemberben bevezetett új orosz műszaki előírásokat: nem a termékekkel, hanem azok jelölésével és kísérő papírjaikkal volt probléma. Sapiró szerdán azt ígérte: hamarosan megkezdik a dokumentumok orosz előírások szerinti kiállítását.

A tilalmat számos megfigyelő gazdasági szankciónak minősítette, és azzal hozta összefüggésbe hogy előzőleg az egy ideje Oroszország és az EU között egyensúlyozó Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök több, Moszkva által zokon vett nyilatkozatot tett, és egyebek között politikai zsarolással vádolta meg Oroszországot. A tej- és tejtermék-export leállása érzékeny csapás Minszk számára, évi 15 milliárd dolláros költségvetésébe ebből ugyanis évi mintegy egymilliárd dollár folyik be.

Minszk is úgy értékelte, hogy a tilalom mögött politikai motívum áll, és Lukasenka ezért az utolsó pillanatban lemondta a Kollektív Bizotosági Szerződés Szervezete (ODKB) vasárnapi csúcsán való részvételét, majd az ott hozott határozatokat - köztük a tagállamok közös gyors mozgatású harcászati erőinek létrehozásáról szóló fontos döntést - érvénytelennek minősítette azzal, hogy távolléte miatt ezekhez nem volt meg a szükséges konszenzus, kedden pedig elrendelte a vámellenőrzések megszigorítását, s mindezt Moszkva lépéseire adott szimmetrikus válasznak nevezte. Moszkva előbb több engedékeny nyilatkozatot tett, végül azonban a jelek szerint kénytelen volt meghátrálni.

A megállapodással azonban a jelek szerint csupán egy csata ért véget, de a háború még nem: a Kommerszant című lap hétfőn azt az értesülést közölte, hogy készül a következő támadás, ezúttal a földgáz terén. A minszki orosz nagykövetség szerda esti bejelentése szerint a Gazprom valóban levélben követelte a fehérorosz Beltranszgaztól a január és április között felhalmozódott több mint 230 millió dolláros adósság törlesztését. A levélben - amelyről nem tudni, mikor írták - az áll, hogy az adósság abból adódik, hogy Minszk a földgázért nem a szerződésben foglalt árat fizette.

A szerződések 210 dollár/1000 köbméteres árat rögzítenek, de Minszk még a korábbi 150 dollárt fizeti. Moszkva ugyan később hozzájárult, hogy egyelőre Fehéroroszország 150 dollárt fizessen, és év végén számoljon el, de ez a megállapodás csupán szóban jött létre, az eredeti szerződést nem módosították. Megfigyelők arra hívták fel a figyelmet, hogy ez Moszkva kezében nyomásgyakorlási eszköz lehet. A Gazprom a Fehéroroszországon át szállított gáz tranzitdíjának előlegeként korábban átutalt 250 millió dollárt, ellensúlyozandó, hogy az első negyedben a gáz ára felülmúlta az éves átlagot. Minszk a január-április közötti időszakban 4852,8 millió köbméter gázt importált, 38,2 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában, és kevesebbet, mint amennyit a szerződések értelmében vásárolnia kellett volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!