szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közel-keleti békefolyamat nem visel el egy újabb kudarcot - figyelmeztetett kedden Hoszni Mubarak egyiptomi elnök, aki szerint Izraelnek nehéz döntéseket kell majd meghozni.

"Egyre nagyobb szükség van ma Izrael részéről olyan politikai akaratra, amellyel van bátorsága nehéz döntéseket hozni" - jelentette ki Mubarak izraeli kollégájával, Simon Peresszel közösen tartott kairói sajtótájékoztatóján.

"A békefolyamat nem bír el egy újabb kudarcot" - tette hozzá, és felszólította Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, "higgye el, hogy a béke és csak a béke nyithat új fejezetet a Közel-Kelet történetében". Az arab országok békekezdeményezésére és a közel-keleti rendezés nemzetközi "útitervére" utalva rámutatott, hogy "megvannak a világos alapjai egy igazságos és átfogó békének".

A 2003-ban - Izrael által is - elfogadott útiterv a zsidó telepépítések befagyasztását és a 2001 márciusa után épített összes telep felszámolását irányozza elő a megszállt palesztin területeken. A 2002-ben előterjesztett arab békejavaslat az arab országok és Izrael kapcsolatainak rendezését ajánlotta fel, ha Izrael kivonul az 1967 júniusa óta elfoglalt arab területekről.

Netanjahu kormányfő nemrég elvben elfogadta az önálló palesztin állam tervét, de egy sor drákói feltételhez kötötte annak megvalósítását. A legfontosabb kikötése az, hogy az új állam demilitarizált legyen, és a palesztin vezetésnek a zsidó nép államaként kell elismernie Izraelt. Kizárta a telepbővítések leállítását, az 1948-ban - Izrael megalakulásakor - elmenekült palesztinok visszatérését eredeti lakhelyükre és Jeruzsálem arabok lakta, megszállt részének visszakerülését a majdani palesztin államhoz.

Peresz a sajtóértekezleten úgy foglalt állást, hogy az egyedüli megoldás két külön állam a két népnek. "Izrael zsidó állam lesz, a palesztinoknak pedig lesz egy arab államuk, az erről szóló vita lezárult" - mondta. "Izrael nem akarja ellenőrizni a palesztin népet, nem akar újabb telepeket építeni és újabb területeket elfoglalni" - toldotta meg.

Mubarak a sajtóértekezlet elején arról beszélt, hogy tudomása szerint jól van az az izraeli katona, akit 2006 júniusában egy határőrposztról a Gázai övezetbe hurcoltak palesztin radikális szervezetek - köztük az övezetet uraló Hamász - fegyveresei. Hozzáfűzte: bízik abban, hogy Gilád Salit tizedes sorsa hamarosan rendeződik.

Izrael egyiptomi közvetítéssel tárgyal a Hamásszal a fogolycseréről, de a megegyezést hátráltatja, hogy az iszlamista szervezet Izraelben bebörtönzött több száz palesztin szabadon engedését kéri Salitért cserébe. A térségben Jordánia mellett egyedül Egyiptom kötött békét Izraellel: a szerződést 1979-ben írták alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Párizs és Washington egyetért a Közel-Kelet és Irán kérdésében

Franciaország teljes mértékben támogatja az Egyesült Államoknak az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos, a kétállami megoldást támogató álláspontját, és azt javasolja Iránnak, fogadja el Barack Obama kinyújtott kezét - mondta szombaton Nicolas Sarkozy francia államfő az amerikai kollégájával folytatott megbeszélését követően.

MTI Világ

Barak és Mubarak holnap tárgyal

Az egyiptomi Sarm-es-Sejk vörös-tengeri üdülőhelyre érkezett Ehud Barak izraeli védelmi miniszter szerdán, hogy Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel tárgyaljon, miközben Izrael a térség stabilitásának veszélyeztetésével vádolja Kairót, amiért nem lép fel hatékonyan a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészet ellen.

MTI Világ

Bush Mubarakkal tárgyalt

George Bush amerikai elnök közel-keleti útjának utolsó állomására, Egyiptomba érkezett. Sárm-es-Sejk vörös-tengeri üdülőhelyen Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel tárgyalt.