szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajnában kedd este elfogták Georgij Gongadze újságíró feltételezett gyilkosát, Olekszij Pukacs egykori rendőr tábornokot, aki beismerte, hogy köze volt a bűntényhez, s hogy magas beosztású személyek rendelték meg a gyilkosságot.

A hatóságok tájékoztatása szerint Pukacsot, a belügyminisztérium külső megfigyelésekkel foglalkozó osztályának egykori vezetőjét az északnyugat-ukrajnai Zsitomir megye egyik településén vették őrizetbe. Vaszil Hricak, az ukrán belbiztonsági szolgálat helyettes vezetője közölte: Pukacs beismerte, hogy közvetlen köze volt  a bűntényhez, és megnevezte a merénylet megrendelőit is, "magas beosztású személyeket". Hricak a nyomozás titkosságára hivatkozva nem nevezte meg ezeket a személyeket, s a merénylet indítékairól sem mondott semmit.

Georgij Gongadze ellenzéki újságíró, az Ukrajinszka Pravda című hírportál 31 éves vezetője 2000. szeptember 16-án tűnt el, útban kijevi lakása felé. Fej nélküli holttestét két hónappal később találták meg a Kijev megyei Tarascsán, egy erdőben. Meggyilkolása heves tüntetéseket váltott ki az akkori politikai vezetés ellen, amelyet az ellenzék a bűncselekmény elkövetésével vádolt. 

A 2006 januárjában kezdődött és jórészt zárt ajtók mögött lefolytatott per végén egy kijevi bíróság tavaly márciusban három rendőrt súlyos börtönbüntetéssel sújtott: Valerij Kosztenko és Olekszandr Popovics 12 évet kapott, Mikola Protaszov pedig 13-at. A negyedik gyanúsított, Olekszij Pukacs rendőr tábornok, aki állítólag megszervezte az újságíró likvidálását, és aki végül megfojtotta Gongadzét, akkoriban szökésben volt.

Most igazságügyi forrásokból kiderült, hogy Pukacs földművesként Zsitomir megyében, egy faluban élt. A házat, amelyben lakott, más néven vásárolták számára. Hricak szerint Pukacs nem változtatta meg külsejét plasztikai műtétekkel.

Az ügy egyik koronatanúja, Jurij Kravcsenko akkori belügyminiszter 2005 márciusában - a "narancsszínű forradalom" után - rejtélyes körülmények között meghalt. A hivatalos álláspont az volt, hogy a felbujtók ismeretlenek, a volt miniszter pedig öngyilkos lett.

Olekszandr Turcsinov miniszterelnök-helyettes szerdán felszólította az igazságügyi szerveket, hogy erősítsék meg Pukacs őrizetét. Mint mondta, sok befolyásos személynek, így számos politikusnak nem érdeke, hogy a Gongadze-gyilkosság megrendelőinek kérdésében a bíróságon szülessen meg a válasz. Hangoztatta, hogy a 2003 óta szökésben lévő Pukacs elfogásával pontot tehetnek a Gongadze-ügy végére. Később Viktor Juscsenko államfő közölte: utasítást adott arra, hogy a lehető legkörültekintőbben őrizzék Pukacsot. Olyan helyen kell lennie az őrizetesnek, ahol minden percben ellenőrizhető, életét semmi sem veszélyeztetheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kucsmát kihallgatták a Gongadze-gyilkosság ügyében

Leonyid Kucsma volt ukrán államfőt tanúként kihallgatták csütörtökön Georgij Gongadze oknyomozó újságíró öt évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében - jelentette be az ukrán főügyészség szóvivője.

MTI Világ

Gongadze-gyilkosság: börtönbüntetésre három ukrán rendőrnek

Tizenkettőtől tizenhárom évig terjedő börtönbüntetésre ítélt három rendőrt szombaton egy kijevi bíróság Georgij Gongadze ellenzéki újságíró hét és fél évvel ezelőtti meggyilkolásáért, amely megrázta az országot, és végül az 2004. évi narancsszínű forradalom kitöréséhez vezetett.