szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerbia a tervek szerint még idén benyújtja európai uniós csatlakozási kérelmét - erősítette meg csütörtökön Brüsszelben Vuk Jeremic külügyminiszter.

Boris Tadic államfő néhány héttel ezelőtt már jelezte, hogy országa fontolgatja ezt a lépést, és a külügyminiszter az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt most megerősítette a belgrádi szándékot. Szó volt erről Jeremic és Olli Rehn bővítési biztos találkozóján is.

Az ezt követő sajtótájékoztatón Rehn leszögezte: Szerbiának szuverén joga egy ilyen lépés elhatározása, és a bizottság tiszteletben tartja az ország akaratát.

Hozzátette azonban: a kérelem elbírálásának egyik feltétele, hogy a jelentkező országnak meggyőző teljesítményt kell felmutatnia az uniós tagság kritériumainak teljesítésében, még mielőtt megkaphatja a tagjelölti státust.

Rehn megerősítette, hogy a bizottság - miként azt Szerbiával foglalkozó legutóbbi országjelentésében is jelezte - jelenleg azt tartja a legfontosabbnak, hogy megkezdődjék a stabilitási és társulási megállapodás végrehajtása.

A tavaly aláírt megállapodás gyakorlatba iktatását Hollandia gátolja, feltételnek tartva ahhoz a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladic, egykori boszniai szerb hadseregparancsnok elfogását.

Frans Timmermans holland Európa-ügyi miniszter csütörtökön éppen Budapesten jelentette ki, hogy bár hazájának meglátása szerint Szerbia helye az Európai Unióban van, az ország csak úgy haladhat tovább az uniós integráció útján, ha hatóságai elfogják és kiadják Mladicot a Nemzetközi Törvényszéknek.

Rehn is hangoztatta, hogy az EU teljes körű együttműködést vár el Szerbiától a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszékkel. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy október közepi jelentésében a bizottság elégségesnek minősítette az együttműködést a társulási egyezmény életbe léptetéséhez.

A hágai székhelyű törvényszék főügyésze, Serge Brammertz Belgrádban tartózkodott csütörtökön, és Brüsszelbe eljutott hírek szerint Tadic elnök arról igyekezett biztosítani őt, hogy Szerbia mindent megtesz a teljes körű kooperáció érdekében.

Jeremic Brüsszelben arról beszélt, hogy a szerb kormány nem tudja pontosan, hol tartózkodik Mladic, de folyamatosan keresik őt. Leszögezte, ha tudnák, hol van, már nem lenne szabadlábon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!