Lajcák nem lepődött meg a Sólyom-affér folytatásán

A szlovák külügyminisztert nem lepte meg, hogy Sólyom László tavaly augusztusi meghiúsított révkomáromi látogatása ügyében Magyarország az Európai Bírósághoz fordult.

  • MTI MTI
Lajcák nem lepődött meg a Sólyom-affér folytatásán

"Ezt abban az összefüggésben értelmezem, hogy Magyarországnak ebben az ügyben lépnie kell, mert ellenkező esetben a szlovák félnek adna igazat" - jelentette ki Miroslav Lajcák a kormány ülése után szerdán Pozsonyban. A magyar kormány szóvivője kedden közölte: az Európai Bírósághoz fordul Magyarország azért, mert Szlovákia tavaly augusztusban nem engedte be az országba Sólyom László köztársasági elnököt. A szóvivői közlemény szerint a kormány az Európai Bizottsággal lefolytatott egyeztetést és a bizottság válaszát figyelembe véve döntött arról, hogy az Európai Bírósághoz fordul. Lajcák megismételte: Sólyom tervezett látogatása nem volt összhangban a jószomszédi kapcsolatok szellemével, elfogadhatatlan, hogy a látogatás idején nem akart találkozni hivatalos szlovák partnereivel, s figyelmen kívül hagyta a legfelsőbb szlovák vezetők felhívását, akik a látogatás elhalasztását kérték tőle. 

"Ha elfogadnánk azt a modellt, hogy az egyik államfő egy másik országba látogatva csak az ott élő etnikai csoportjának a képviselőivel találkozik, akkor Európa bonyolult háború utáni történelmében felnyitnánk Pandora szelencéjét" - vélekedett a szlovák diplomácia vezetője. Megjegyezte: ez nincs összhangban a 21. századi viselkedés normáival. Hozzátette: jelenleg a két ország között van egy megállapodás, amelyet magyar partnerével Balázs Péterrel kötött, s amely a látogatásokra nézve kötelező érvényű. Szerinte a mostani magyar lépésre Szlovákiának nem kell reagálnia. "Ha az Európai Bíróság állásfoglalást fog kérni tőlünk, megkapja" - szögezte le a miniszter. 

A szlovák hatóságok 2009. augusztus 21-én egy uniós irányelvre hivatkozva tiltották meg Sólyom László belépését Szlovákia területére. Az államfő aznap egy szlovákiai társadalmi szervezet meghívására érkezett volna Révkomáromba, hogy beszédet mondjon Szent István szobrának avatási ünnepségén. Szlovákia szóbeli jegyzékben tagadta meg a magyar köztársasági elnöktől a belépést. A magyar kormánynak meggyőződése, az Európai Unió szellemiségével, céljaival és szabályaival ellentétes, hogy egy tagállam vélt politikai okokból egy másik tagország állampolgárának belépését megtiltja az uniós jogra jogszerűtlenül hivatkozva - közölte a magyar kormányszóvivői iroda.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?