szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar nacionalista pártok választási sikerének geopolitikai következményei lesznek a régióban; a Fidesz győzelme nyomán várhatóan fokozódni fog a feszültség, és Magyarország szomszédaiban válaszképpen erősödni fog a nacionalista retorika - jósolta a Stratfor amerikai stratégiai elemző csoport keddi elemzésében.

A csoport szerint a jobbközép Fidesz nagyarányú győzelme és a nyíltan antiszemita, szélsőjobb Jobbik jó szereplése esetleg azt jelzi, hogy sikeresen fognak szerepelni a jövőbeni választásokon az európai szélsőjobboldali pártok. A Stratfor felhívta a figyelmet: a Fidesz valószínűleg megszerzi a kétharmados parlamenti többséget, így alkotmányt módosíthat és mélyreható gazdasági szerkezeti reformokat hajthat végre. A hidegháború vége óta a Fidesz alakíthat először nem koalíciós kormányt Magyarországon. Ez egyben a második világháború utáni Európa történelmében azon ritka esetek egyike, amikor egy párt szabad választásokon kétharmados többséghez jut.

Az elemzők szerint Magyarország szomszédai - különösen a jelentős magyar kisebbséggel bíró Románia, Szlovákia, Horvátország, Ukrajna és Szerbia - szemszögéből aggasztó fejlemény, hogy ismét egy jobbközép nacionalista erő alakít kormányt. A Fidesz számára a nacionalizmus ugyanis nemcsak retorika, hanem eszköz, hogy kiterjessze a magyar befolyást a térségben. A Fidesz megkísérelhet magyar állampolgárságot nyújtani a magyar kisebbségeknek, ami várhatóan válságot fog előidézni Romániával, Szlovákiával és Szerbiával. Ezeknek eddig is nagyon feszült volt a viszonya Budapesttel a magyar etnikum kezelésének kérdésében - áll az elemzésben.

A Stratfor úgy fogalmazott: akár akarják az EU és a szomszédok, akár nem, Orbán Viktor, hatalmas támogatottsággal a háta mögött maradni fog. Az EU semmilyen eszközzel nem lesz képes nyomást gyakorolni Budapestre a nacionalista politika visszafogására. Brüsszel és a szomszédok örülhetnek, hogy csak a Fidesszel van dolguk és nem az antiszemita, romaellenes Jobbikkal, amelynek kapcsolata van az újfasiszta, militáns, a kisebbségekkel szemben erőszakosan fellépő Magyar Gárdával - olvasható az elemzésben. A kutatók szerint a Jobbik sikere nem új jelenség, hiszen Európa választói gyakran fordulnak a szélsőjobb felé nehéz gazdasági időkben, de ez a tendencia különösen erős Közép-Kelet-Európában.

A nacionalista pártoknak mindig voltak sikereik Európában, akkor is, amikor a kontinensen nem volt recesszió. Az Európai Parlamentben több szélsőjobbos képviselő ül, bár az elitek többnyire kerülik az erős hangú nacionalizmust, mivel az EU-tagság előnyei mindeddig felülmúlták a populista, nacionalista retorika előnyeit. A 2008-as gazdasági válság ha valamit, akkor azt megmutatta, hogy a nacionalizmus lassan megfelelő, sikeres politikai stratégiává válik. Az EU legitimitása megroggyant, különösen a görög gazdasági válság kezelése nyomán, a vezető elitek, amelyek egykor boldogan éltették az EU-szolidaritást, a nacionalizmus felé fordulnak. Ennek fényében nemcsak a szélsőjobbos nacionalizmus erősödése várható, hanem az is, hogy a Fideszhez hasonló jobbközép pártok politikájában teret nyer a hagyományos nacionalista platform.

A Stratfor Közép-Kelet-Európa sajátosságaként jegyezte meg, hogy a régióban a nacionalizmus ideológiájához nem kötődnek olyan tabuk, mint Nyugat-Európában. A térségben sok olyan vezető értelmiségi fogadja el a nacionalizmust, aki a régiót felszabadította a kommunizmus alól. Közép-Kelet-Európa ezenkívül nem reagál annyira óvatosan a korábbi háborúk nyilvánvaló igazságtalanságainak felvetésére, mint a Nyugat. Magyarország esetében főleg területi igazságtalanságokról van szó. Ezt az magyarázza, hogy a második világháború után a békét jórészt a megszálló szovjet csapatok kényszerítették a régióra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: nem tudni, mit akar a Fidesz

A Fidesz győzelmét a piac már előre beárazta, a piaci szereplők most arra várnak, hogy a párt miként fogja felhasználni stabil többségét − ez a londoni elemzői közösség egyöntetű véleménye a magyarországi választások első fordulója után.

MTI Itthon

A Fidesz támogatottságát túl-, az LMP-ét alábecsülték a közvélemény-kutatók

Alapvetően jól vizsgáztak a közvélemény-kutatók: a választás előtti utolsó becslésében mind a hét intézet a Fidesz kétharmados többségét jósolta, ami az első forduló után valószínűsíthető is, noha a párt eredménye elmaradt az előre jelzettől. Egy kivétellel azt is eltalálták, hogy az MSZP végez a második helyen, és az MDF kiesése is igazolta őket. Az LMP támogatottságát azonban még azok a kutatások is alábecsülték, amelyek a párt parlamentbe jutásával számoltak.

Vélemény

Tölgyessy: "A Fidesznek másképp kell politizálnia"

A Fidesznek másképp kell majd politizálnia, mint ahogy eddig tette, a Jobbik és a Fidesz között azonnal hatalmas harc kezdődik, Orbánnak villámgyorsan döntenie kell, hogy megmarad-e régi embereinél, vagy nyit-e középre a kormányalakítással. Azt is sürgősen meg kell határoznia, hogy egy súlyos csomaggal vág-e bele a kormányzásba, vagy a könnyebb indulást választja, és elhalasztja a jelentős lépéseket – fejtette ki Tölgyessy Péter a Kossuth rádió hétfő reggeli adásában.