szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szlovákia számára történelmi jelentőségű a trianoni békeszerződés - állítja Ivan Gasparovic szlovák államfő a dokumentum aláírásának 90. évfordulója alkalmával hétfőn kiadott nyilatkozatában.

"Az első olyan dokumentumról van szó, amely összhangban a nemzetközi joggal kinyilvánította a szlovákok akaratát egy új közigazgatási egységben való életre, mely közigazgatási egység történelmileg, földrajzilag és jogilag is kivált a megszűnt Ausztria-Magyarországból" - olvasható a nyilatkozatban. Az államfő leszögezi: a trianoni szerződés "az önálló Szlovák Köztársaság és a stabil, békés Közép-Európa építésének egyik legjelentősebb történelmi pillére."

Gasparovic: Mindenki szabad akaratából írta alá

A trianoni szerződés "érvényes nemzetközi dokumentum, amelyet minden részt vevő fél saját akaratából írt alá,...be kell tartani, céljait és következményeit nem szabad megkérdőjelezni " - mutatott rá Gasparovic.  "A (trianoni szerződés) felülvizsgálatára irányuló felszólításokat, a Trianon-ellenes emlékművek állítását és a közép-európai határok új politikai eszközökkel történő átrajzolására ösztökélő felhívásokat az integrálódó 21. századi Európa körülményei között anakronisztikusnak, veszélyesnek és általánosan elfogadhatatlannak tartjuk" - szögezte le a szlovák köztársasági elnök. Gasparovic aláhúzta: mindez sérti a trianoni békeszerződést, és Szlovákia az ilyen tevékenységet "határozottan elutasítja".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó Trianon: bankostrom, tüntetés, revolverlövések

Óriási volt a nyugtalanság az országban a Trianon előtti napokban, 1920. június elején. Egy bankot is majdnem megostromoltak Pesten, tiltakozás volt az osztrák konzulátus előtt, és az egyik demonstráción revolverlövések is dördültek. Közben osztrák, csehszlovák, szerb és román diplomáciai jegyzékek fenyegették vagy vádolták a magyar kormányt.

MTI / hvg.hu Itthon

A Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánították június 4-ét

A Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította az Országgyűlés hétfőn a trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. A fideszes Kövér László és a kereszténydemokrata Semjén Zsolt törvényjavaslatát hétfőn az Országgyűlés többsége fogadta el.