szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szokatlanul nagy arányban észleltek xenon gázt a levegőben Dél-Korea északi határán pár nappal azután, hogy Észak-Korea bejelentette, hogy áttörést ért el az atomkutatásban.

Xenon általában atomrobbantáskor vagy erőművi radioaktív szivárgáskor kerül a légkörbe. A szöuli tudomány- és technológiaügyi minisztérium nem tudta megállapítani, mi okozta a gáz feldúsulását a levegőben, de egyéb bizonyíték, például földrengés híján kizártnak tartja, hogy földalatti atomrobbantás okozta volna. 

Észak-Korea május 12-én azt jelentette be, hogy sikeres magfúziót hajtott végre. A szokásos értéknél nyolcszor több xenont három nappal később, május 15-én észlelték az északról fújó szélben, a két Korea határán. A déli szakértők kétkedve fogadták a phenjani bejelentést. A magfúzióval évtizedek óta kísérleteznek a legfejlettebb országokban, de energetikai célú felhasználását még nem sikerült megoldani. Mesterséges fúziót csak hidrogénbombában alkalmaznak.

A szakértők szerint a xenon Kínából vagy Oroszországból is érkezhetett, nem csak Észak-Korea lehet a forrása. A minisztérium határozottan cáfolta a nagy példányszámú Csoszun Ilbo napilap hétfői jelentését, hogy Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtott végre. Biztosak vagyunk benne, hogy nem volt földalatti atomkísérlet - nyilatkozta a minisztérium.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Clinton kemény jelzést adott Észak-Koreának

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tokiói látogatásán hangsúlyozta: egyértelműen Észak-Korea tudtára kell adni, hogy provokatív viselkedésének következményei lehetnek.

MTI Világ

Harckészültségbe helyezték az észak-koreai hadsereget

Kim Dzsong Il észak-koreai vezető állítólag harckészültségbe helyezte az ország hadseregét, és a fokozódó feszültségről árulkodik a Koreai-félszigeten az is, hogy Szöul hétéves szünet után ismét alkalmazza Phenjannal szemben a pszichológiai hadviselés eszközét. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentése szerint Észak-Korea megszakít minden kapcsolatot Dél-Koreával, beleértve a két ország közötti kommunikációt is.

MTI Világ

Kína nyugalomra intette a két Koreát

Kína nyugtázta azt a nyomozati eredményt, amely a dél-koreai hadihajó elsüllyedését vizsgálta, és ennek kapcsán valamennyi felet nyugalomra és önmérsékletre kéri - hangoztatta Ma Csao-hszü külügyi szóvivő csütörtöki tájékoztatóján.

hvg.hu/MTI Világ

Harcra kész a két Korea

Az utóbbi évek legsúlyosabb koreai konfliktusának részeként a dél-koreai haditengerészet csütörtökön nagyszabású tengeralattjáró-elhárító gyakorlatba kezdett. Katonai erejét tekintve szakértők szerint Észak-Korea már csak árnyéka egykori önmagának, de egy fegyveres konfliktus mindkét országban hatalmas károkat okozna. A megoldásban fontos szerep juthat Kínának és az Egyesült Államoknak.