szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai országok nem kötelesek engedélyezni az egyneműek házasságát - döntött pénteken az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Melegjogvédő csoportok mégis részleges győzelemként értékelték a döntést, mert a bíróság elismerte: egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy az egyneműek kapcsolatát törvényileg kell elismerni.

A strasbourgi székhelyű testület hét bírája egyhangúlag döntött úgy, hogy két osztrák férfi, akiktől megtagadták a házasságkötés lehetőségét, kettőjük kapcsolatának legalizálását illetően nem hivatkozhat az európai emberi jogi egyezmény által biztosított, őket minden körülmények között megillető házasságkötési jogra.

Horst Schalk és Johann Kopf 2002-ben kérvényezte, hogy engedélyezzék házasságkötésüket, de ezt megtagadták tőlük, mert Ausztriában a házasság intézményét kizárólag különböző nemű felek kapcsolataként ismerik el. Az Emberi Jogok Európai Bírósága most úgy foglalt állást, hogy egyetlen európai állam sem kötelezhető az azonos neműek házasságkötésének elismerésére.

Az ítélet indoklása azonban tartalmaz egy olyan kitételt is, miszerint az európai emberi jogi egyezmény 1950-es elfogadása óta sokat változott a világ, és most már nem kizárólag eltérő nemű személyek közötti kapcsolatot lehet házasságként elismerni. Ezzel tehát a strasbourgi bíróság elismerte annak lehetőségét, hogy az egyes országok - saját társadalmi értékrendjüknek megfelelően - eltérő módon definiálják a házasság jogintézményét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Homoszexualitás: elfogadjuk, csak ne lássuk?

Magyarország a közepesen előítéletes országok közé tartozik. A European Social Survey felmérése szerint a megkérdezettek csupán negyvenkét százaléka véli úgy, a homoszexuálisoknak meg kell adni a lehetőséget, hogy úgy éljék az életüket, ahogy szeretnék. Az eredmény azonban nemzetközi összevetésben nem számít kedvezőnek, hisz Nyugat-Európában az ezzel egyetértők aránya meghaladta a hetven százalékot. A melegek rejtőzködése ugyanakkor régiós összehasonlításban itthon kiemelkedően magas volt. Május 17. a másság elfogadásának a világnapja volt.

hvg.hu Világ

Kelet-Európa sereghajtó a melegek jogvédelmében

A melegek jogainak védelme és tiszteletben tartása kapcsán a kelet-európai országoknak van a legtöbb szégyellnivalójuk Európában – derül ki a Nemzetközi Homoszexuális és Leszbikus Szövetség (ILGA) felméréséből.