szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország új államfőjéről, Schmitt Pálról közölt fényképes portrét csütörtöki számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

A konzervatív napilap tudósítója, Reinhard Olt a portré bevezetőjében úgy vélekedett, hogy öt évvel ezelőtt a párton kívüli Sólyom László megválasztása az akkor még ellenzékben lévő Fidesz elnök, Orbán Viktor "sakkhúzása" volt. Schmitt Pál államfővé történt megválasztását a tudósító ugyancsak Orbán "régóta előkészített, új sakkhúzásaként" értékelte.

Sólyom - mint a cikkíró fogalmazott - semmi esetre sem fáradt bele hivatalába. Azt azonban tudta, hogy újraválasztása a parlamentben kialakult többségi viszonyok miatt kilátástalan. A korábbi államfő azért is Orbán útjában állt, mert az utolsó pillanatig "aktív és teljes mértékben független" elnöknek bizonyult - írta Olt, emlékeztetve a parlament által elfogadott törvények általa történt visszaküldésére  vagy az alkotmánybíróság elé utalásukra. "Az Orbán által tervezett célkitűzéseket, nevezetesen az állam és közigazgatási rendje átalakítását, a társadalom átépítését és mindehhez az alkotmány megváltoztatását annak szigorú őre érezhetően zavarta" - vélekedett Reinhard Olt.

A tudósító szerint Schmitt Páltól mindez nem várható. A több nyelven beszélő, magabiztos és diplomáciai tapasztalatokkal rendelkező korábbi élsportoló népszerű a lakosság körében, és Orbán lojális híve. Az egykori sportfunkcionáriusból államfővé történt felemelkedését Schmitt Magyarország új erős emberének köszönheti - vélekedett Olt. Az új államfő személye feltételezi mindazt a segítséget, amelyre céljai megvalósítása érdekében Orbánnak szüksége van - hangsúlyozta a Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítója, részletesen ismertetve Schmitt Pál életútját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Péter Vélemény

Kósa Lajos szerint Schmitt Pál fontos nemzeti jelképpé vált

Sólyom jó államfő volt, de Schmitt az emberekhez közelebb álló személyiség, aki a nehéz időkben is becsületes tudott maradni – fejtette ki többek között a hvg.hu-nak adott interjúban Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere. Mint hangsúlyozta: „amikor Schmitt az 1972-es olimpiai elődöntőben az utolsó asszóban a szovjet versenyzőt verte meg, az maga volt a szembenállás.”

hvg.hu Itthon

Schmitten kapott össze Orbán és Kövér

Kövér László, a Schmitt Pál köztársasági elnöki megválasztásával megüresedő házelnöki poszt várományosa végig ellenezte, hogy Sólyom László utódjának Schmittet jelölje a Fidesz - írta az Index.

Seres László Vélemény

Schmitt, a megfelelő ember

A rendszerváltás óta eltelt két évtized legújabb elnökválasztása csúnyán rácáfol arra a legendára, hogy csak Amerika ismeri azt az álmot, mely szerint bárkiből bármi lehet. Nálunk most éppen bárki lesz az államfő - vélekedik Seres László.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: Mi jön az elnökválasztás után?

Az eddigi elnökválasztások második legnagyobb támogatottságával, 263 szavazattal már az első fordulóban államfővé választotta Schmitt Pált a parlament. De mi jön most? - tette fel a kérdést Török Gábor politológus.

hvg.hu Itthon

Schmitt Pál most már köztársasági elnök

Az Országgyűlés Schmitt Pált választotta a Magyar Köztársaság elnökévé. Ahogy az várható volt, Balogh András, az MSZP jelöltje elvérzett. Az LMP nem, a Jobbik érvénytelenül szavazott. A 322 érvényes szavazat kiértékelése után kiderült: Baloghra 59, Schmitt Pálra 263 képviselő adta le szavazatát.