szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ketten maradtak Nagy-Britanniában, és ketten utaztak tovább az Egyesült Államokba az orosz-amerikai kémcsere keretében Oroszország által átadott személyek közül.

Egyikőjük, Igor Szutyagin szombaton telefonált családtagjainak és néhány közeli barátjának. Szutyagin fivére, Dmitrij az orosz médiának elmondta, hogy testvére egy London közeli kisvárosban tartózkodik, szállodában lakik, de a város nevét nem tudja. Igor megemlítette, hogy egy társa szintén Nagy-Britanniában maradt, de nevet nem mondott.

Amerikai és brit sajtóértesülések szerint Szergej Szkripal maradt még Nagy-Britanniában. Az orosz katonai hírszerzés volt ezredesét azzal vádolták, hogy tíz éven keresztül Nagy-Britannia javára kémkedett anyagi juttatás fejében. Hazaárulás címén 2006-ban 13 év fegyházra ítéltek.

Szutyagin közölte, hogy szabadon mozoghat a brit kisvárosban, de mivel az orosz hatóságoktól kapott útlevélbe sem vízumot, sem pecsétet nem ütöttek be, igyekszik a szállodában maradni. A brit hatóságok képviselőivel csak hétfőn találkozik. A jövővel kapcsolatban azt mondta, hogy amíg meg nem érti teljesen a helyzetet, nem hoz semmilyen döntést.

Szutyagin egyik, neve elhallgatását kérő barátja a RIA-Novosztyi hírügynökségnek elárulta, hogy a beszélgetés során Igor spekulációnak nevezte azokat a híreket, miszerint politikai menedékjogot kér Nagy-Britanniában. „Mindazonáltal tanulmányozni fogom a helyzetet, amely Oroszországban és Nagy-Britanniában alakult ki körülöttem és ennek fényében döntök arról, hogy hol fogok élni” – idézte Szutyagin szavait.

Az Oroszország által átadott személyek mindegyike orosz állampolgár, és elvileg bármikor visszatérhetnek hazájukba. Eddig azonban csak Szutyagin jelezte ügyvédje, Anna Szavickaja révén, hogy nem akar külföldön maradni. Az ügyvéd még pénteken közölte, hogy védence mielőbb haza akar térni.

A 45 éves fizikus-történészt, az Egyesült Államok és Kanada Intézet fegyverszakértőjét 2004-ben ítélték 15 évi szabadságvesztésre. Azzal vádolták, hogy a 90-es években orosz atom-tengeralattjárókról és rakétavédelmi előrejelző rendszerekről adott át titkos információkat az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik brit fedővállalatának. Szutyagin tagadta bűnösségét,

A kémcserét pénteken bonyolították le Bécs nemzetközi repülőterén. Az Egyesült Államok által kiutasított kilenc orosz és egy amerikai-perui állampolgárságú személyt Moszkvában elsötétített ablakú minibuszokkal vitték el a repülőtérről ismeretlen helyre, azóta teljes a hírzárlat.

A Komszomolszkaja Pravda című orosz újság szerint Szutyagin valóban ártatlan, és az amerikai hírszerzés számára érdektelen. A lap szerint a másik három oroszt – Szkripal mellett Gennagyij Vasziljenkót és Alekszandr Zaporozsszkijt – viszont minden bizonnyal alaposan kifaggatja a CIA és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

New York Times: kitoloncolhatják az orosz kémeket

Az amerikai kormány a New York Times értesülése szerint gyorsan le szeretné zárni a múlt héten kirobbant kémügyet; Washington ki akarja toloncolni a gyanú szerint Moszkvának dolgozó kémeket vagy olyan egyezségre törekszik, amely alapján azok visszatérhetnének Oroszországba.

MTI Világ

Kicserélték az amerikai és orosz kémeket

Bécsben pénteken megtörtént a kémcsere: a hidegháború vége óta példátlan ügyletben tíz, az Egyesült Államokban őrizetbe vett és kiutasított orosz ügynököt adtak ki Moszkvából érkezett négy oroszért, akiket a nyugati országok javára folytatott kémkedésért ítéltek el Oroszországban.