szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hét évig tartó könyörgés után, Jaime Ortega bíboros, havannai érsek közbenjárására kiengedték Kubából a forradalom egyik legendás vezérének fiát, Juan Juan Almeida Garcíát.

A 43 éves jogász csütörtökön érkezett meg Miamiba a mexikói Cancún érintésével. Az amerikai nagyváros nemzetközi repülőtéren felesége és lánya, Consuelo Quesada és Indira várta Almeidát, aki ideiglenes külföldi tartózkodásra szóló kiutazási engedélyét kedden kapta meg a kubai hatóságoktól. A súlyos reumatikus megbetegedéssel küzdő Almeida néhány nap múlva Los Angelesbe utazik gyógykezelés céljából. 

Almeida édesapja, Juan Almeida Bosque a karibi szigetország alelnöke volt, és tavaly halt meg. Az "elhajlónak" bizonyult fiút 2004-ben nyilvánították a kommunista hatóságok a rendszer ellenségéve, amikor kiderült, hogy mexikói kiküldetésének idején kubaiak százainak segített elhagyni a "szabadság szigetét". 

Almeida García a 80-as évek közepétől kétévente elutazhatott Belgiumba, hogy kezeltesse betegségét, amelyet Kubában nem tudnak gyógyítani. Utoljára azonban 2003-ben járt Belgiumban, azóta nem engedik ki Kubából, magyarázat nélkül megvonták kiutazási engedélyét. Családja és maga 2003 óta kéri, hogy áttelepülhessen az Egyesült Államokba. Feleségét és lányát kiengedték ugyan öt éve, és azóta nem találkoztak. Elkeseredésében tavaly illegálisan, csónakkal próbálta meg elhagyni Kubát, de elfogták, letartóztatták, majd feltételesen szabadlábra helyezték. Még ebben az évben jelent meg könyve, Egy ismeretlen kubai gerilla visszaemlékezései címmel, amelyben Almeida García keményen bírálta a kubai kormányt.

A nyáron két hónapos éhségsztrájkot folytató jogászt a havannai érsek kérésére engedték ki Kubából. Jaime Ortega bíboros többször tárgyalt Raúl Castro kubai elnökkel, s járt közben eredményesen bebörtönzött kubai ellenzékiek szabadon bocsátásának érdekében. Július elején 52 politikai elítéltet engedtek ki a börtönből, ők családjaikkal együtt külföldre utazhattak. A kubai parlament elnöke szerint Havanna kész további politikai foglyokat szabadon bocsátani. Utoljára 1998-ban hagyhatták el tömegesen politikai foglyok Kubát, nem sokkal azt követően, hogy ott járt II. János Pál pápa. 

A héten Kubában tárgyalt Bill Richardson, az egyesült államokbeli Új-Mexikó kormányzója, aki többek között Bruno Rodríguez külügyminiszterrel a kémkedés vádjával tavaly decemberben elfogott és börtönbe vetett Alan Gross sorsáról is tárgyalt. A spanyolajkú Richardson nem Barack Obama elnök megbízottjaként érkezett ötnapos látogatásra Havannába, de a Fehér Ház kérésére minden tárgyaláson felvetette a 61 éves Gross szabadlábra helyezésének kérdését. A Gross-ügy erősen visszavetette a kétoldalú kapcsolatokban megindult lassú léptékű haladást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Havannában felvonuló asszonyokat vitt el a rendőrség

Szemtanúk szerint a kubai rendőrség némi erőt alkalmazva vetett véget szerdán egy csoport asszony tüntető felvonulásának, amellyel arra akartak emlékeztetni, hogy hét éve ezekben a napokban ellenzékiek tömegét tartóztatták le a kommunista hatóságok.

MTI Világ

Fidel kiigazította öccsét, Raúl Castrót: Kuba nem fél

Fidel Castro kubai vezető négy órán át tárgyalt kedden Havannában Daniel Ortega nicaraguai elnökkel az Amerikai Államok Szervezetének elmúlt hét végi csúcsértekezletéről. Ezzel egy időben a volt elnöknek egy újabb kommentárja látott napvilágot, amelyben úgy vélekedik: Barack Obama amerikai elnök "félreértette" a kubai államfő, Raúl Castro szavait.