szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Csökkentek az egykori NDK és NSZK közti különbségek az újraegyesítés 20. évfordulójára. Ha nem is gyakran, de már az is előfordul, hogy egy-egy területen a keletiek járnak jobban – írha a HVG elemzése.

Havi öt euró – ennyivel lesz több a jövőben a tartósan állás nélküliek és a szociális segélyre jogosultak ellátására hivatott, Hartz IV. néven elhíresült segély összege Németországban. Az eddigi havi 359 euró helyett 364 euróról szóló kormányzati döntés a német egység huszadik évfordulója előtti napokban került nyilvánosságra, ami ez tág teret adott a heves politikai bírálatok mellett az akasztófahumoros értékeléseknek is.

„Mi vagyunk az egyetlen nép, amely a magasabb lakbérekért, a drágább kenyérért és a kevesebb munkahelyért ment az utcára” – utalt a napokban egy keletnémet kabaré arra, hogy a húsz évvel ezelőtti NDK-sok várakozásai nem mindenben teljesültek. Merthogy az egyesített Németország keleti felében élők több lakbért fizetnek, drágábban veszik az élelmiszert, mint az államilag szubvencionált NDK-s árrendszer idején. És persze a munkanélküliség is őket sújtja jobban.

Az államszocializmusra egykor ráunt NDK-sok közül sokan érzik úgy, hogy a saját bőrükön tapasztalhatták meg, bizony igaz volt, amit annak idején az ideológiai oktatás keretében a kapitalizmus politikai gazdaságtana címén tanítottak nekik. Az újraegyesítést követő privatizáció, de már az azt megelőző valutaunió is kíméletlenül padlóra küldte a keletnémet gazdaságot.

Az 1990 október 3-át követő két évben hárommillióan veszítették el a munkájukat, gyárak százait csukták be, és a Helmut Kohl akkori kancellár által ígért „virágzó tájak” sokszor úgy valósultak meg, hogy az elhagyott gyárak és kiürült lakótelepek helyét fölverte a gaz.

Ezzel együtt a mindenért panaszkodó keleti, a Jammer-Ossi és a mindent jobban tudó nyugati, a Besser-Wessi kliséje egyre kevésbé van jelen a huszadik évfordulót övező hétköznapokban. Mert igaz ugyan, hogy a keletnémet fizetések még mindig csak a nyugati országrészben elérhető jövedelmek négyötödét érik el, de hát az arány 1991-ben még csak 57 százalék volt. Ugyanakkor húsz év alatt duplájára nőtt az egy főre jutó gazdasági teljesítmény a keleti országrészben, kétszeresére emelkedett az órabér, és az életszínvonalat meghatározó számos olyan jellemző is megugrott, mint a tízezer lakosra jutó orvosok száma, vagy az egy főre jutó lakásnégyzetméter.

A cikk a HVG Világ rovatában található.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Keleti ballaszt: a német egység gazdasági árnyoldalai

Bár a politika szereplői kedden, az aláírás 20. évfordulóján fennhangon dicsérték a német állami egység helyreállítását megalapozó egyesülési szerződést, az elkövetett hibák nyomán továbbra is mély szakadék tátong a keleti és a nyugati országrész között.

MTI Világ

Létezik-e még osszi-vesszi ellentét Németországban?

Húsz évvel a német egység helyreállítása után van-e még osszi és vesszi, azaz keletnémet és nyugatnémet ellentét Németországban? A kérdés annak ürügyén merült fel ismét, hogy egy stuttgarti munkaügyi bíróság úgy ítélkezett: az osszi semmiképp nem minősíthető nemzetiségnek. De távolról sem az ítélet, hanem az előzmények kavartak óriási vihart.

hvg.hu Napi merítés

A szabadság szele fúj Berlinben

A Német Egység visszatekintő blogban az egykori berlini rádiótudósító feleleveníti, hogy a berlini fal lebontása után egycsapásra a szabadság szele kezdett fújni Berlinben.

hvg.hu Napi merítés

"Mercedest kínáltak két Kalasnyikovért"

A német egyesítés előtti napokban elszaporodtak a merényletek az NDK-ban állomásozó szovjet katonák ellen - eleveníti fel a Német Egység visszatekintő blogban az egykori berlini rádiótudósító.