szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 33 bányász már a tárnaomlás bekövetkezte előtt 3 órával tudott arról, hogy veszélyes a mélyben tartózkodni, azonban nem engedték őket a felszínre jönni.

A múlt héten Chilében közel 700 méteres mélységből kiszabadított 33 bányász már a tárnaomlás bekövetkezte előtt 3 órával tudott arról, hogy fokozottan kockázatos a mélyben tartózkodni, a munkálatok irányítója azonban nem engedte őket a felszínre jönni.

Az augusztus 5-én történt San José-i bányabaleset ügyében vizsgálódó parlamenti bizottság egyik tagja, Carlos Vilches kedden a helyi médiának azt nyilatkozta: az egyik megmentett bányász beszámolt arról, hogy már a tárnaomlást megelőző órákban szokatlanul furcsa és erős hangokat lehetett hallani, a vájárok azonban hiába kérték a bánya elhagyásának engedélyezését.

"Juan Illanes elmondta, hogy délelőtt 11 óra körül nagyon erős robajra lettek figyelmesek. Engedélyt kértek a munkaterület elhagyására, de megtagadták tőlük ennek lehetőségét. A bányászok szerint mindaz, ami történt, a munkavezetők és a bányatulajdonosok gondatlanságának tudható be" - hangsúlyozta Vilches.

"A fennálló veszély és a kockázat egyaránt ismeretes volt, ezek az urak pedig mégis úgy tettek, mintha semmi nem történt volna. Az lett volna ésszerű, ha felszínre hozzák őket (a vájárokat)" - tette hozzá Vilches, aki elmondta, már többen jelezték, hogy hajlandók vallomást tenni. Az Illanes által mondottakat eddig már két társa, Jimmy Sánchez és Omar Reygadas is megerősítette. "A bányában óriási robaj volt, és minket bent hagytak, de erről többet nem mondhatok" - jegyezte meg Sánchez.

Cristián Barra belügyminisztériumi tanácsadó a La Tercera című napilapnak elmondta, hogy a szakértők véleménye szerint a bányaomlás nem egyik pillanatról a másikra történt, hanem annak szükségképpen voltak vészjósló előjelei. Az egyik kiszabadított bányász barátja, Miguel Valenzuela, aki egykor maga is a San José-i bánya dolgozója volt, a chilei napilapnak elmondta, hogy augusztus 4-én az egyik alvállalkozó fuvaros figyelmeztette a munkálatokat irányító Carlos Pinillát, hogy már nem kell sok a bánya beomlásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A bányász, aki kibékítheti Chilét és Bolíviát

Ritkán látni chilei elnököt bolíviai zászlóval a kezében, tekintettel arra a feszültségre, amely az 1879-1884-es salétromháború óta fennmaradt a két ország között. A "fehér aranyért" folyó küzdelem során Bolívia elvesztette tengeri kijáratát, és ezt azóta sem tudja megbocsátani szomszédjának.

MTI Világ

Mi vár a chilei bányászokra a szabadulás után?

Pszichológusok szerint komoly jellemváltozást lehet majd megfigyelni annál a 33 chilei bányásznál, akik többhetes föld alatti fogság után - ha minden jól megy - nemsokára ismét visszatérhetnek a külvilágba. A San José-i réz- és aranybányában augusztus 5-én bekövetkezett tárnaomlás után még nem is sejtették, mi vár rájuk, egyáltalán túlélik-e a szerencsétlenséget, arra pedig végképp nem számítottak, hogy az egész világ megismeri majd őket, és valóságos "sztárként", hősként tekint rájuk.