szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Viktor But, a thaiföldi hatóságok által az Egyesült Államoknak kiadott állítólagos fegyverkereskedő ügye iránti megkülönböztetett moszkvai figyelemre az egyik lehetséges magyarázat az, hogy But kormányzati struktúrákkal szoros együttműködésben folytathatta üzelmeit – írta a Moszkovszkij Komszomolec című lap.

A cikk szerint nem kétséges: Moszkva felháborodását az amerikai titkosszolgálatok tevékenysége váltja ki azzal, hogy külföldön (különféle vádak alapján) gyakorlatilag letartóztatnak  orosz állampolgárokat. Viktor Buté ugyanis nem az első ilyen eset.

A lap részletesen megírta, hogy Butot az Egyesült Államokban illegális fegyverkereskedelemmel vádolják. Néhány éve az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy But a légi teherszállítási cégek egész hálózatával rendelkezik a Közel-Kelet, Afrika és Kelet-Európa számos országában, valamint az Egyesült Államokban, tulajdonában van a világ legnagyobb, szovjet gyártmányú repülőgépekből álló cargo-magánflottája, és így gyakorlatilag a világ bármely pontjára tud fegyvereket szállítani. A sajtó szerint But a polgárháború sújtotta afrikai országokba szállított fegyvereket gyémántok fejében. 2005-ben az Egyesült Államok befagyasztotta But számláit és az ENSZ szankciós bizottságának listát adott át mintegy 30, Buthoz kötődő cégről, s 2006-ban George W. Bush elnök szankciókat rendelt el az orosz üzletember ellen. But legnagyobb vétke azonban az, hogy fegyvereket adott el egy az amerikaiak által terroristának minősített kolumbiai szervezetnek: Bangkokban akkor vették őrizetbe, amikor magukat kolumbiai partizánoknak kiadó amerikai titkos ügynökökkel folytatott tárgyaláson vállalta ezt a szállítást. Így immár amerikai állampolgárok megölésére való összeesküvés szervezésével vádolják, s ha bűnösnek találják, életfogytiglani szabadságvesztést is kiszabhatnak rá – írta a lap.

A Vedomosztyi című újság úgy vélte: But története érdekes, de nem az egyetlen az utóbbi időben, amelyben olyan személyek szerepelnek, akik tevékenységét. Nyugaton – talán alaptalanul – az oroszországi vezető körök érdekeivel hozzák összefüggésbe.

A lap a But-ügy kapcsán megállapította: nem kizárt, hogy az amerikai fél But kiadatásának elérésével megsértette a nemzetközi jogot, de az ilyesmi megismétlődhet, ugyanis az illetékes bürokraták jóvoltából Moszkva és például Bangkok között nincs érvényes jogsegély-egyezmény, és ennek hiányában Thaiföldön előnyt élveznek azok az államok, amelyeknek van ilyen egyezménye az országgal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az USA vádalkut kötne a "halál kufárával"?

A tálibok, a szomáliai és a jemeni szélsőségesek fegyverbeszerzéséről szóló, vagy egyéb érzékeny értesüléseinek megosztásáért cserébe az amerikai hatóságok vádalkut kínálnának Viktor But orosz fegyverkereskedőnek - jelentette hétfőn a The Washington Post.