szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Paul Lendvai elmaradt frankfurti könyvbemutatójáról és az ausztriai publicista elleni magyarországi vádakról közölt cikket hétfőn a Profil című osztrák hetilap.

Jobboldali tömegtájékoztatási eszközök és szélsőjobboldaliak "el akarják némítani az Orbán-kormány egyik legélesebb hangú külföldi bírálóját" - szólt az írás alcíme. A cikkíró, Gregor Mayer felidézte, hogy a német Heinrich Böll alapítvány néhány napja erőszakos tüntetésektől tartva lemondta a Lendvai új könyvének megjelenéséhez kapcsolódóan tervezett frankfurti beszélgetést, miután a német rendőrség a fokozott németországi terrorfenyegetettséggel érvelve nem vállalta a rendezvény biztosítását.

Az osztrák lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó újságírója, a Der Standard című liberális napilap budapesti tudósítója bírálta az új médiatörvényeket, és annak a véleményének adott hangot, hogy külföldi kritikusok ellen, mint például Lendvai, Magyarországon "szabályos médiakampányokat folytatnak, azzal a céllal, hogy legalábbis a magyar közvélemény szemében hiteltelenné tegyék őket".

Lendvai fordulatokban bővelkedő életrajza ellenfeleinek számos támadási felületet kínál - jegyezte meg. Zsidó fiatalként csak hajszál híján menekült meg a haláltól a holokauszt idején. A második világháború után "lelkes kommunista" lett, fiatal újságíróként "hajmeresztő propagandacikkeket" írt. Az 1950-es évek sztálinista perei, és az, hogy ő maga internálótáborba került, felnyitották a szemét, és 1956 után Ausztriába emigrált - írta róla.

A szerző úgy látja, a Heti Válasz cikkével, amelyben a Kádár-rendszer önkéntes informátorának nevezte, rágalomhadjáratot indított Lendvai ellen. A Lendvainak tulajdonított kijelentések nyilvánvalóan részben magyarországi forgatási engedélyek kicsikarásának céljától vezérelt taktikai megfontolásokkal magyarázhatók, részben az osztrák szociáldemokrácia Kelet-Európa-politikájába illeszkedtek - írta.

Egyetlen irat hathat zavaróan első látásra, az, amely arról szól, hogy Paul Lendvai átadta egy ellenzéki találkozó tervezett programját egy bécsi magyar diplomatának - írta Mayer. Ezzel kapcsolatban az osztrák rádiónak adott nyilatkozata alapján idézte Radnóti Sándor akkori ellenzéki személyiséget, irodalmárt, aki szerint Lendvai nem árult el titkot a program átadásával. "Nem úgy működtünk, hogy titkaink lettek volna" - mondta Radnóti.

A szerző szerint, bár a Jobbik a Fidesz parlamenti ellenzékéhez tartozik, mindkét párt "propagandistái" "véleményterrort" teremtenek, ami Orbán Viktor és a Jobbik hívei között egyaránt "álhazafias, antiszemita hisztériát" kelt.

A tervezett frankfurti könyvbemutató lehetséges látogatói megszégyenítőnek találták, hogy a hatóságok nem akartak tenni semmit "egy maroknyi szélsőséges rendzavaró" ellen. Megszégyenítő volt azonban a berlini osztrák nagykövet magatartása is, aki októberben attól tartva mondta le a nagykövetségen tervezett könyvbemutatót, hogy az árthat "Ausztria Orbán Magyarországával való 'jó viszonyának'" - írta a Profilban Gregor Mayer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!