A bebörtönzött Fujimori lánya indul a perui elnökválasztáson

Keiko Fujimori, az emberi jogok megsértéséért hosszú börtönbüntetésre ítélt volt perui államfő lánya kedden hivatalosan bejelentette, hogy indul a jövő évi elnökválasztáson.

  • MTI MTI
A bebörtönzött Fujimori lánya indul a perui elnökválasztáson

Két friss közvélemény-kutatás szerint Keiko Fujimori, a 35 éves ügyvédnő, parlamenti képviselő a három legesélyesebb jelölt egyike. A szavazók 22 százaléka adná rá voksát, amivel mindkét felmérésben a második helyen áll, Alejandro Toledo volt elnök, illetve Luis Castaneda volt limai polgármester mögött. A négy évvel ezelőtti parlamenti választáson Keiko volt az a képviselőjelölt, aki a legtöbb szavazattal jutott be a törvényhozásba.

Alelnökjelöltjeit bemutatva Lima egyik szegénynegyedében, a keleti Huaycán városrészben tartott nagygyűlésen Keiko kijelentette, hogy kormánya követné apja, Alberto Fujimori politikáját. A jobboldali populista volt elnök (1990-2000) megnyitotta az ország piacait a külföldi befektetők és kereskedők előtt, programokat indított a szegénység felszámolására és tönkrezúzta a szélsőbaloldali lázadók mozgalmát. Keiko Fujimori egyik alelnökjelöltje a konzervatív Rafael Rey, a jelenlegi kormány volt védelmi minisztere, a másik pedig a Fujimori-korszakban több minisztériumot vezető Jaime Yoshiyama.

Alberto Fujimori politikai öröksége az erőskezű gazdasági liberalizmus és a széleskörű szociális juttatások különleges egyvelege, amelynek továbbra is számos híve van a latin-amerikai országban, dacára az önkényuralom felé való sodródásnak. Kíméletlenül leszámolt a maoista Fényes Ösvény mozgalom gerilláival, akikre halálosztagokat küldött. Ezek a halálosztagok ártatlan civilekkel is végeztek, s emiatt, valamint hatalommal való visszaélés és korrupció vádjával 25 évi börtönbüntetésre ítélték.

Követői szemében a Fujimori-lány a keménykezű politika megtestesítője a maradék gerillákkal szemben, akik szövetséget kötöttek a drogcsempészekkel. Ellenfelei viszont úgy vélik, hogy Keiko megválasztásával visszatérne a hatalomba egy politikai-katonai klán, amelyet a börtönben ülő Alberto Fujimori mozgat a háttérből.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?