szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fatah palesztin szervezet a rivális Hamász megtámadását kérte Izraeltől - legalábbis az izraeli belbiztonsági szolgálat főnöke szerint, akinek a szavait egy amerikai diplomata idézte egy 2007-es jelentésében, és a Wikileaks szivárogtatta ki hétfőn.

A feljegyzés szerint 2007. június 13-án a Sin Bét főnöke, Juval Diszkin elmondta az amerikai nagykövetségen, hogy a Fatah egyes - meg nem nevezett - vezetői kérték Izraelt, hogy avatkozzék be a Gázai övezetért a Fatah és a Hamász között folyó küzdelembe, amely utóbb a Hamász javára dőlt el. "Ez teljesen új dolog volt, ilyet soha nem láttunk korábban" - mondta Diszkin, aki szerint a palesztinok "kétségbeesettek, szétziláltak és demoralizáltak" voltak.

Diszkin arról is beszámolt az amerikai diplomatáknak, hogy "nagyon jó munkakapcsolatban" állnak a Palesztin Hatóság biztonsági szolgálatának két ügynökségével, és "szinte minden begyűjtött információt megkapnak tőlük".

A kiszivárogtatás komoly nehézségeket okozhat Mahmúd Abbász palesztin elnöknek, akit a Hamász már korábban is azzal vádolt, hogy együttműködik az izraeli megszállókkal. "Ez bizonyítja azt, amit már régóta mondunk, vagyis, hogy munkamegosztás volt az akkori gázai hatóság és a megszállók között"" - jelentette ki a Hamász szóvivője.

A Palesztin Hatóság egyik illetékese elismerte, hogy van együttműködés a biztonsági szolgálatok között, de ezt korlátozottnak nevezte, és azt mondta, hogy a palesztin nép érdekét és biztonságát szolgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obamáék fogást keresnek a WikiLeaks alapítóján

Az amerikai igazságügy-miniszter keresi Julian Assange jogi felelősségre vonásának módját - közölte vasárnap Joe Biden alelnök, aki "high-tech terroristának" tartja a titkos amerikai diplomáciai táviratokat nyilvánosságra hozó portál, a WikiLeaks alapítóját.

Szegő Iván Miklós Tech

WikiLeaks: már 1699-ben is próbálkoztak?

Michael Nagel brémai professzor a Die Zeit német magazinban érdekes tanulmányt publikált arról, hogy a titkos diplomáciai iratok furfangos – nem túlzottan legális - módon való megszerzésével már 1699-ben is kérkedett a sajtó. Persze nem mindig megalapozottan.