szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az európai fizetőeszköz bevezetésének első napján Szergej Szeregyenko, Észtország orosz ombudsmanja értesítette Jurij Merzljakovot, Moszkva tallinni nagykövetét, hogy az új pénzérmén az orosz érdekeket súlyosan sértő módon szerepel a kis ország térképe. A hivatalosan Oroszországhoz tartozó pecsorai és Narván túli régiókat ugyanis észt felségterületnek tüntették fel.

ecb.int

Ez valóban ellentmond a határvita rendezésére a két ország által 2005-ben elfogadott megállapodásnak, amelyet azonban az orosz alsóház, az állami duma azóta sem volt hajlandó ratifikálni az észt törvénytervezetbe illesztett preambulum egyes kitételei miatt - írja a Portfolio.

Az észt Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatok főosztályának szóvivője az orosz nagykövet megkeresésére elismerte, hogy az eurón látható térkép valóban nem a hivatalos helyzetet rögzíti, ám ezt azzal indokolta, hogy a tervező "az Észtország határairól alkotott művészi álmait ábrázolta a pénzérmén" - teszi hozzá a híroldal.

Az orosz nagykövetet súlyos diplomáciai ellenlépéseket helyezett kilátásba, és felháborodásában kissé elragadtatva magát azt nyilatkozta, hogy talán helyesebb lett volna, ha alkotói gerjedelmében a művész egy Oroszország irányába mutató fügét álmodik az észt euróra.

A 1,3 millió lakosú balti ország polgárai szilveszterkor intettek búcsút az eddigi fizetőeszköznek, az észt koronának, amely 1992-ben a szovjet rubelt váltotta fel. Észtországban a volt kommunista tömb államai közül Szlovénia (2007) és Szlovákia (2009) után a harmadikként vezették be az eurót. Amint elütötte az éjfélt az óra Tallinnban látványos tűzijáték köszöntette a kis balti ország számára történelmi jelentőségű eseményt.  Az észt főváros operaházánál az erre az alkalomra elhelyezett pénzjegykiadó automatából az ünneplő tömeg előtt Andrus Ansip kormányfő vette ki az első eurós bankjegyet. Beszédében utalt arra, hogy Észtország az euróövezeti tagok közül a legszegényebb, így van még bőven tenni valója, hogy elérje azokat a célokat, amelyet az eurótagsággal járnak. 

Észtországban nem mindenki lelkesedik az új hivatalos fizetőeszközért. Legalább is ezt a benyomást szereztük, amikor a hvg.hu telefonon kérdezte az észteket az új pénzről. Van, aki letargiába esett, van, aki beletörődött és van, aki örül: a beruházások illetve a fellendülégazdaság erőteljes sét reméli.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Észtország január elsején bevezeti az eurót

Észtország 2011. január elsején bevezeti az eurót, így a balti állam lesz az euróövezet tizenhetedik tagja. Ezzel egy időre le is áll az euróövezet bővítésének a folyamata, hiszen a két másik balti államnak még néhány évig várnia kell a bebocsátásra, Kelet-Közép-Európa vezető gazdaságai pedig nem sietnek a közös európai fizetőeszköz átvételével, mondván: az egyes országokban kialakult adósságválság miatt most nagyobb kockázatot jelent az euróövezeten belül, mint kívül lenni.

MTI Gazdaság

Bővül az euróövezet, új tag szombattól

Szombattól az euróövezet tizenhetedik tagjává válik Észtország, ezzel az Európai Unió közös pénzét használó térség lakóinak száma 330 millió fölé emelkedik - emlékeztetett pénteken Brüsszelben kiadott közleményében az Európai Bizottság.

Zentai Péter Vélemény

Halló, Észtország! A Titanicra váltották meg az utolsó jegyet?

Észtországban nem mindenki lelkesedik az euróért, az új hivatalos fizetőeszközért. Legalább is ezt a benyomást szereztük, amikor a hvg.hu telefonon kérdezte az észteket az új pénzről. Van, aki letargiába esett, van, aki beletörődött és van, aki örül: a beruházások illetve a gazdaság erőteljes fellendülését reméli.