szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország a jövőben is vállalni fogja "történelmi felelősségét" a nácik által elkövetett bűncselekményekért és a holokausztért - jelentette ki a német elnök csütörtökön az egykori auschwitzi koncentrációs tábor helyszínén, a tábor felszabadításának 66. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

A holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján Christian Wulff lengyel kollégájával, Bronislaw Komorowskival együtt koszorúzta meg a Kivégzések Falát, és volt auschwitzi foglyokkal együtt vonult át a tábor hírhedtté vált, "Arbeit macht frei" (A munka szabaddá tesz) feliratú kapuján.

A két politikus ezután a komor megemlékezés fő helyszínére, a három kilométerre lévő, egykori birkenaui haláltáborba ment, ahol a II. világháború idején zsidók, cigányok és más foglyok százezreit pusztították el nagyüzemi módszerekkel, az erre létrehozott gázkamrákban.

"Auschwitz neve minden másnál jobban jelképezi a németek által emberek millióival szemben elkövetett bűnöket, s ez a név iszonyattal és szégyennel tölt el minket, németeket. Ennélfogva történelmi felelősséggel tartozunk, amely független az egyéni bűnöktől" - hangsúlyozta beszédében Wulff. "Soha többé nem szabad megengednünk, hogy ilyen bűnök történjenek. És életben kell tartanuk az emlékeket" - mondta.

Az auschwitzi szertartás csupán egyike azoknak az eseményeknek, amelyeket a világ minden részén tartanak minden év január 27-én, amióta az ENSZ Közgyűlése 2005 novemberében ezt a napot nyilvánította a holokauszt áldozatainak emléknapjává. A szovjet Vörös Hadsereg 1945-ben ezen a napon szabadította fel a tábort, ahol alig hétezer ember élte túl a borzalmakat.

A mai Dél-Lengyelország területén lévő egykori táborkomplexumban 1940 és 1945 között lengyel adatok szerint több mint egymillió embert, túlnyomó többségükben zsidókat gyilkoltak meg. Minden harmadik áldozat azok közül a magyar zsidók közül került ki, akiket 1944. május 15-e és július 9-e között deportáltak az akkori Magyarországról. A nem zsidó lengyel áldozatok száma 70-75 ezerre tehető. Huszonegyezer roma, 15 ezer szovjet hadifogoly és további 10-15 ezer más fogoly is elpusztult Auschwitz-Birkenauban.

A német és a lengyel elnök csütörtök délelőtt az egykori auschwitzi tábor helyszínén lengyel fiatalokkal találkozva éberségre szólított fel a napjainkban is világszerte jelentkező tömeggyilkosságokkal és népirtásokkal szemben. Wulff hangoztatta, hogy a II. világháború óta nem telt el nap háború nélkül. "Azóta is etnikai, faji, vallási és nyelvi alapokon történő gyilkosságoknak és népirtásoknak vagyunk tanúi" - mondta, hozzáfűzve: szavait felhívásnak szánta az ifjúság számára, hogy érezze át felelősségét. Komorowski a találkozón azt hangsúlyozta: "Fel kell tennünk a kérdést: miként tudjuk megoltalmazni a világot a bűntől, a gyűlölettől, az emberi jogok megvetésétől. Tartozunk azoknak, akik Auschwitzban pusztultak el, de azoknak is akik nem olyan régen a Balkánon és másutt."

Berlinben a német parlament külön ülésnapon emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, s a megemlékezés középpontjában a nácik által legyilkolt mintegy félmillió szinti és roma állt.
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!