szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael már régóta (a közelmúltban alelnöknek kinevezett) Omar Szuleimánt szeretné Hoszni Mubarak jelenlegi egyiptomi államfő utódjaként látni - ez derült ki a WikiLeaks kiszivárogtató portál által kedden nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai táviratokból.

"A kairói nagykövetségre bízzuk az egyiptomi utódlási forgatókönyvek elemzését, de az nem kétséges, hogy Izraelnek leginkább Omar Szuleimán felelne meg" - olvasható a tel-avivi amerikai nagykövetségről származó üzenetben. Szuleimán, aki 1993-tól az egyiptomi hírszerzés vezetője volt, gyakran megfordult Izraelben, és a palesztinokkal folytatott béketárgyalásokban is részt vett közvetítőként. 

A 2008 augusztusában kiadott dokumentum Ehud Barak izraeli védelmi miniszter egyiptomi vezetőkkel folytatott tárgyalásait foglalja össze. Mint a táviratból kiderül, az izraeli küldöttséget "megdöbbentette Mubarak öreges kinézete és összefolyó beszéde". Barak egyik tanácsadója, David Haham ezzel szemben nagyon dicsérte Szuleimánt, s megemlítette, hogy az izraeli külügyminisztérium és az egyiptomi hírszerzés között létesített "forródrótot" már naponta használják.

Az üzenet írói azt is megemlítették, előfordult, hogy Barak nyilvánosan üdvözölte az egyiptomi erőfeszítéseket az országból a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészet megállítására. A 82 éves, harminc éve uralkodó Mubarak által kinevezett Szuleimán kezdeményezéseit a békés átmenetre az Egyesült Államok is támogatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Folytatódnak a tüntetések Egyiptomban, Mubarak nem tágít

Nem szűnnek a tüntetések a kairói Tahrír téren Hoszni Mubarak egyiptomi elnök távozásának követelésére a megmozdulások 13., vasárnapi napján sem, miközben az államfő - a nemzetközi nyomásgyakorlások ellenére is - tartja magát ahhoz, hogy kitölti mostani mandátumát.

MTI Világ

Kairóban már nyugodtabb a légkör, de Mubarak a helyén van

Egyiptomban vasárnap tárgyalások kezdődtek a belpolitikai válság megoldásáról a politikai élet főszereplői között. A találkozón a többi között megállapodtak arról, hogy létrehoznak egy bizottságot, amelynek feladata az alkotmánymódosítás előkészítése lesz.