szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem használják többé a japán Fukusima 1-es számú (Daiicsi) atomerőművét, amelynek reaktoraiban a március 11-i földrengést és cunamit követően sorozatos balesetek történtek - jelentette be vasárnap a tokiói kormány szóvivője.

"Objektíven tekintve az erőmű helyzetét, úgy gondolom, a Fukusima Daiicsi nyilvánvalóan nincs olyan állapotban, hogy újra működhessen" - mondta sajtóértekezletén Edano Jukio szóvivő. Hozzátette ugyanakkor, hogy a döntés nemcsak az állami hatóságra tartozik, hanem az erőművet működtető Tepcóra, Japán egyik legnagyobb áramtermelő magáncégére is.

Az 1-es erőmű technikusai közben - az élelem és a víz nagyobb arányú szennyeződésétől tartva - elálltak attól a korábbi tervtől, hogy a robbanásveszélyt csökkentendő kiengednek radioaktív gázt az egyik meghibásodott reaktorból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Orosz szakértők nem számítanak jelentős nukleáris kiszóródásra

Az orosz szakértők szerint "az események bármilyen alakulása esetén sem várható jelentős nukleáris kiszóródás", jelenleg kizártnak tekintik, hogy sugárveszély érje az orosz Távol-Keletet, de úgy látják, a japán fél nem teljes körű információkat ad a Fukusima erőműben történtekről.

hvg.hu Tech

Milyennek kéne lennie egy biztonságos atomreaktornak?

Az USA-ban tervezett atomreaktorok biztonságosabbak, mint azok a negyvenéves japán konstrukciók, ahol robbanások és szivárgások történtek az elmúlt napokban - írja az amerikai tudományos hírportál, a Discovery News, amerikai szakértőkre hivatkozva.

MTI Világ

Újabb tűz a fukusimai atomerőműben, a fűtőelemek jelentős része sérült

Tűzoltók igyekeznek megfékezni az újabb tüzet, amely helyi idő szerint szerda reggel (közép-európai idő szerint kedd éjszaka) lobbant fel a japán fővárostól északra fekvő Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában - jelentette az NHK japán televízió. A fűtőelemek jelentős része károsodott az erőmű két reaktorában történt robbanások következtében az erőművet üzemeltető tokiói elektromos művek közlése szerint.

MTI Tech

Japán atommunkások: mintha kézigránátokat dobálnának magukra

A világ számos országában keresik egyre többen a patikákban a kálium-jodid tablettákat, védelmet remélve a japán atomerőművi balesetből származó sugárzástól a figyelmeztetések ellenére, hogy valódi nukleáris veszély hiányában a szer szedése kockázatosabb, mint semmit nem tenni. A szakértők sokkal inkább aggódnak azért a mintegy háromszáz munkásért, akik a sérült nukleáris erőmű reaktorait próbálják lehűteni.